Globalny koncern opuszcza Rosję. Nie wiadomo, ile na tym stracił

Koncern Unilever, właściciel marek takich jak Dove i Hellmann’s, poinformował, że sfinalizował sprzedaż swojego rosyjskiego biznesu firmie Arnest Group, lokalnemu producentowi perfum, kosmetyków i artykułów gospodarstwa domowego. Koncern nie poinformował za ile odsprzedał rosyjski biznes, ale według Reutera wszystkie wychodzące z Rosji firmy poniosły ogromne straty finansowe.

Publikacja: 10.10.2024 13:25

Supermarket Lenta IPJSC w Moskwie

Supermarket Lenta IPJSC w Moskwie

Foto: Bloomberg

Brytyjski koncern produkujący dobra konsumpcyjne poinformował, że sprzedaż obejmuje cały jej biznes i cztery fabryki w Rosji, a także biznes na Białorusi. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Czytaj więcej

Czemu zachodni biznes ociąga się z opuszczeniem Putina?

Oprócz wyjścia z Rosji, dyrektor generalny Unilever, Hein Schumacher, w swoim pierwszym roku na stanowisku nadzorował plany wydzielenia biznesu lodów grupy, zwolnienia do 7500 pracowników i skupienia się na 30 kluczowych markach, aby odwrócić lata słabych wyników.

Obecność Unilever w Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r. została skrytykowana przez aktywistów i rząd Ukrainy, mimo, iż w marcu 2022 r. była ona pierwszą dużą europejską firmą spożywczą, która wstrzymała import do i eksport z Rosji.

„Przez ostatni rok starannie przygotowywaliśmy działalność Unilever Russia do potencjalnej sprzedaży. Ta praca była bardzo złożona i obejmowała rozdzielenie platform informatycznych i łańcuchów dostaw, a także migrację marek do cyrylicy” — powiedział Schumacher w oświadczeniu, odnosząc się do alfabetu rosyjskiego – informuje Reuters.

Czytaj więcej

Bacardi uznany sponsorem rosyjskiej wojny. Na liście 32 firmy

Ile straciły międzynarodowe firmy, które opuściły rosyjski rynek?

B4Ukraine, koalicja ukraińskich i międzynarodowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego, która chce zmusić zachodnie firmy do zerwania więzi z Rosją, z zadowoleniem przyjęła decyzję Unilever o sprzedaży aktywów i wezwała inne globalne firmy do zrobienia tego samego.

Tymczasem Kreml żąda co najmniej 50% zniżki na umowy wyjścia z udziałem firm z krajów, które nazywa „nieprzyjaznymi” — tych, które nałożyły sankcje na Rosję.

Czytaj więcej

Po przejęciu Danone i Carlsberga w Rosji. Jedyne wyjście, to wyjście na dobre

Exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne podmioty ponad 107 miliardów dolarów w postaci odpisów i utraconych przychodów – wynika z analizy Reutera z marca. Danone poinformował na początku tego roku, że otrzymał zgody organów regulacyjnych na sprzedaż swoich aktywów w Rosji, co przyniosło mu stratę w wysokości 1,3 miliardów dolarów.

Biznes
Box Too Good To Go, czyli nowy pomysł na ratowanie żywności
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Biznes
Amerykanie niezadowoleni z decyzji Brukseli. Urzędnikom Trumpa nie podoba się ReArm Europe
Biznes
Prezes PGZ podał się do dymisji
Biznes
Magiczny efekt Donalda Trumpa. Nagle znalazły się pieniądze na obronność
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Jak mocno cła uderzą w Polskę? UE gotowa na starcie handlowe z USA. Przyjaźń Rosji i Chin
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście