Zda­niem au­to­rów tej in­for­ma­cji szy­ko­wa­nych jest sześć  zmian, któ­re szef rządu za­pre­zen­tu­je w cią­gu kil­ku mie­się­cy. Ma­ją one głów­nie do­ty­czyć sys­te­mów  ubez­pie­czeń spo­łecz­nych oraz po­dat­ko­we­go. Te pro­po­zy­cje to zróż­ni­co­wa­nie skła­dek ubez­pie­cze­nio­wych dla osób sa­mo­za­trud­nio­nych, li­kwi­da­cja zbęd­nych po­wia­tów, zmia­ny w sys­te­mie KRUS, zmniej­sze­nie po­dat­ków bez­po­śred­nich – tu mo­wa jest o wpro­wa­dze­niu po­dat­ku li­nio­we­go, zmianach w struk­tu­rze po­dat­ków po­śred­nich (głów­nym po­my­słem jest wpro­wa­dze­nie jed­no­li­tej staw­ki po­dat­ku VAT) .

„Rz" nie uda­ło się po­twier­dzić w re­sor­cie fi­nan­sów prac nad zmia­na­mi po­dat­ko­wy­mi.

Część kon­cep­cji, ja­kie wy­mie­nił „Blo­om­berg Bu­si­nesswe­ek Pol­ska", to zmia­ny, nad którymi za­sta­na­wia­no się w po­przed­niej ka­den­cji, gdy osta­tecz­nie rząd zde­cy­do­wał się na pod­nie­sie­nie staw­ki VAT o 1 pkt proc.

Zwo­len­ni­ka­mi zróżni­co­wa­nia skła­dek dla sa­mo­za­trud­nio­nych w za­leżno­ści od do­cho­du są związ­ki za­wo­do­we, a prze­ciw­ni­ka­mi pra­co­daw­cy.