Uniwersytet Harvarda dysponuje największym kapitałem spośród wszystkich uczelni świata. Jego fundacja dysponowała na koniec 2011 r. 31,7 mld dol. Punktem wyjścia były pieniądze bogatych rodzin ze Wschodniego Wybrzeża USA. Ale do sukcesu finansowego Harvardu przyczyniły się też inwestycje.
31,7 mld dol. zgromadziła w ubiegłym roku fundacja Uniwersytetu Harvarda
Fundacją Harvardu i oszczęd- nościami emerytalnymi jego pracowników zarządza utworzona w 1974 r. Harvard Management Company (HMC). Firmą kieruje Jane Mendillo, wcześniej m.in. szefowa Wellesley College, która w 2009 r. znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes".
W zeszłym roku aktywa HMC zwiększyły się o 16 proc., odrabiając w ten sposób straty poniesione w czasie kryzysu finansowego. Między lipcem a październikiem 2008 r. HMC straciła około 8 mld dol. Poważ- na część tych strat była wynikiem inwestycji w ryzykowne instrumenty pochodne warte 3,52 mld dol. O straty oskarżano m. in. ówczesnego przewodniczącego Uniwersytetu Harvarda Lawrenca Summersa, który później został doradcą ekonomicznym prezydenta USA Baracka Obamy. Summers zatwierdził inwestycje w te kontrakty. Harvard musiał zapłacić 497,6 mln USD i zapłaci jeszcze 425 mln USD w ciągu następnych 40 lat za to, że wycofał się z niefortunnych inwestycji.