Tak wynika z najnowszych danych firmy doradczej Reas.  Analitycy policzyli, że na koniec czerwca oferta deweloperów wzrosła o 11,6 proc.( z poziomu 48 tys. w ub. kwartale). To kolejny rekord podażowy.

W Warszawie do wzięcia jest dziś ponad 21 tys. nowych mieszkań, w Krakowie - 10,8 tys., we Wrocławiu - 9,5 tys. w Trójmieście - 7,9 tys. i w Poznaniu - 4,6 tys. lokali.

W ciągu minionych 12 miesięcy w tych miastach oferta wzrosła o 23,2 proc. (o ponad 10 tys. mieszkań). W sumie w II kwartale br. deweloperzy wprowadzili w tych miastach na rynek ponad 12 tys. mieszkań, o blisko połowę więcej niż przeciętnie w trzech poprzednich kwartałach.

- Na tak wysoką liczbę mieszkań wprowadzonych do sprzedaży z pewnością miało wpływ wejście w życie w dniu 29 kwietnia ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego. Pomimo wysokiej podaży notowanej na koniec poprzedniego kwartału, wiele firm deweloperskich zdecydowało się na przyspieszenie wprowadzenia do sprzedaży nowych inwestycji. Spowodowane było to chęcią zachowania możliwości finansowania inwestycji na zasadach sprzed wejścia ustawy deweloperskiej, co - wobec brak obowiązku stosowania rachunku powierniczego - pozwoli finansować inwestycję z przedpłat nabywców  - komentuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań i analiz rynku w Reas.

Pod względem liczby sprzedanych mieszkań II kwartał tego roku  przyniósł - zdaniem Reas - przeciętne wyniki.  Z danych "Rz" wynika, że firmy deweloperskie, notowane na warszawskiej giełdzie, przedsprzedały w drugim kwartale br. 1,5 tys. mieszkań. To o 23,2 proc. mniej niż w tym samym okresie 2011 r.