Tak ocenia Halina Dmochowska, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego.
- Dotychczas zebrane dane wskazują na to, że tempo wzrostu PKB w III kwartale 2012 roku raczej będzie nieznacznie niższe niż w II kwartale - powiedziała dziennikarzom wiceprezes Dmochowska.
Z danych GUS wynika, że w sierpniu w kluczowych obszarach gospodarki obserwowano spowolnienie dynamiki. W ciągu dwóch miesięcy dynamika produkcji sprzedanej w przemyśle i sprzedaży detalicznej w skali roku była zbliżona do uzyskanej w II kwartale. Produkcja budowlano-montażowa w trzecim z kolei miesiącu była niższa niż przed rokiem. Wzrost cen konsumpcyjnych był wolniejszy niż w poprzednich miesiącach, ale – podobnie jak w lipcu br. – szybszy niż przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Trudniejsza niż przed rokiem była sytuacja na rynku pracy – stabilizacji poziomu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw towarzyszył wzrost bezrobocia rejestrowanego.
Z danych GUS wynika, że spadają nowe zamówienia w przemyśle. Są o 5,2 proc. niższe niż rok temu, w tym zagraniczne – o 7,3 proc. niższe niż rok temu.
We wrześniu przedsiębiorcy bardziej pesymistycznie oceniali koniunkturę niż w poprzednim miesiącu w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i większości usług. Przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego oraz jednostki budowlane formułują negatywne, gorsze niż w sierpniu br. oceny bieżące i przyszłe dotyczące portfela zamówień oraz produkcji. Trudniejsza jest sytuacja finansowa przedsiębiorstw z tych sekcji. Jednostki handlu detalicznego wskazują na możliwość dalszego ograniczania sprzedaży, zwłaszcza bieżącej.