Reklama

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej, wbrew przewidywaniom większości ekonomistów, postanowiła nie zmieniać kosztu pieniądza na zakończonym dzisiaj posiedzeniu

Publikacja: 03.10.2012 14:42

Stopy procentowe bez zmian

Foto: Bloomberg

Główna stopa procentowa pozostała na poziomie 4,75 proc. Tuż po ogłoszeniu decyzji złoty zaczął się gwałtownie umacniać. Na chwilę po jej ogłoszeniu euro kosztowało 4,09 zł.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęcie cyklu luzowania polityki monetarnej zasugerował Marek Belka, prezes NBP. Część analityków była zdania, że większość członków Rady będzie chciała jednak poczekać do listopada, aby zapoznać się z najnowszą projekcją inflacyjną.

Aktualne notowania walut

Komunikat po posiedzeniu RPP poznamy o godz. 16. Wtedy też rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Belki.

- Dzisiejsza decyzja Rady nie zmienia oczekiwań na rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku. Najprawdopodobniej RPP zdecydowała się poczekać na wyniki listopadowej projekcji i dopiero po potwierdzeniu trwałości spadku inflacji rozpocząć cykl łagodzenia polityki pieniężnej. W listopadzie zebranie większości skłonnej poprzeć cięcie stóp procentowych powinno być zdecydowanie łatwiejsze – ocenia Piotr Łysienia z Banku Pocztowego.

NBP na przekór postmodernizmowi w polityce pieniężnej, pozostaje cierpliwy i spokojny – tak decyzję polskich władz monetarnych ocenił Peter Montalto z Banku Nomura. - Decyzja władz monetarnych podyktowana jest ostrożnością w obliczu wciąż aktualnych obaw o wysokość inflacji. Pogląd większość może być też taki, że spowolnienie wzrostu gospodarczego jest czymś normalnym – mówi analityk.

Reklama
Reklama
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Reklama
Reklama