Niekorzystne uwarunkowania zewnętrzne, konsolidacja fiskalna i oddłużenie sektora prywatnego przesądziły o wyraźnym obniżeniu tempa wzrostu w większości krajów naszego regionu - tak wynika z analiz Narodowego Banku Polskiego.
W najnowszym raporcie "Analiza sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej" eksperci z Instytutu Ekonomicznego NBP przedstawiają nie tylko szczegółową informację o sytuacji gospodarczej dziewięciu krajów naszego regionu, należących do Unii Europejskiej, ale prezentują dodatkowo dwie inne analizy: gospodarki Chorwacji, która 1 lipca 2013 r. stanie się 28. członkiem UE, oraz przyczyn relatywnie niskiego eksportu z naszego regionu do szybciej rozwijających się krajów BRIC (Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki).
Z opracowania wynika, że na skutek pogarszania się od połowy 2011 r. uwarunkowań zewnętrznych oraz prowadzonej przez większość krajów regionu konsolidacji fiskalnej, tempo wzrostu gospodarczego w tych krajach w 2012 r. wyraźnie wyhamowywało – w III kw. 2012 r. spadło do 0,6 proc. r/r.
W III kw. 2012 r. odnotowano spadek PKB w ujęciu r/r w czterech państwach (Czechy, Słowenia, Węgry i Rumunia). W trzech z tych krajów (poza Rumunią) ujemna dynamika PKB utrzymywała się kolejny kwartał z rzędu.
Osłabły zarówno dynamika eksportu (najsłabsza była na początku 2012 r.), jak i popyt krajowy. W ostatnich kwartałach 2012 r. popyt krajowy rósł wprawdzie w krajach bałtyckich, ale – jak zauważają autorzy opracowania – jest on tam nadal niższy o ok. 20 proc. niż w 2008 r.