"Powiedzieliśmy, że będziemy otwarci na wydłużenie (czasu na zbicie deficytu poniżej 3 proc. PKB - PAP) dla Hiszpanii i Francji. Kilka tygodni temu przewodniczący KE Jose Barroso powiedział, że Komisja będzie otwarta na przesunięcie terminu także dla Portugalii" - powiedział we wtorek podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Olivier Bailly. Nie odpowiedział wprost na to, czy lista krajów może być wydłużona, zaznaczając, że KE wymienia w tej chwili te trzy kraje.
Francja i Hiszpania powinny zbić deficyty swoich finansów publicznych do 3 proc. do 2014 r., zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu, którą są objęte. Tymczasem oba kraje nie spełniły celów na 2012 r. i - jak przewidują - nie spełnią ich w 2013 r. Przyczyną jest osłabiający się wzrost gospodarczy, a w Hiszpanii także obciążająca finanse publiczne rekapitalizacja banków.
"Jeśli chodzi o ocenę perspektyw wzrostu oraz kształtowania się deficytu i długu w krajach członkowskich objętych procedurą nadmiernego deficytu, Komisja opiera się na danych Eurostatu" - powiedział Bailly. Dane Eurostatu za 2012 r. spodziewane są 22 kwietnia. Dodał, że KE analizuje teraz dane od rządów dotyczące budżetów i reform na lata 2013 i 2014 i w maju może wydać rekomendacje ws. ewentualnego przedłużenia terminów na zbicie deficytów. Rekomendacje te będą musieli zatwierdzić członkowie eurolandu.
"Jeśli chodzi o pogłoski w sprawie wydłużenia o rok lub dwa lata terminu osiągnięcia celu, które Komisja i członkowie strefy euro mogą przyznać Hiszpanii, to muszę powiedzieć, że nie ma negocjacji z rządem Hiszpanii. Jesteśmy w kontakcie - tak jak ze wszystkimi krajami - w sprawie uzyskiwania wiarygodnych danych. Obecnie weryfikujemy te wszystkie elementy i na tej podstawie KE podejmie decyzję, czy chcemy przyznać przedłużenie w procedurze nadmiernego deficytu" - wyjaśniał rzecznik.
Odnosząc się do redukcji deficytu przez Francję, rzecznik powiedział, że już w lutym władze tego kraju sygnalizowały, iż Paryż nie spełni celu fiskalnego na 2013 r. "Komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn odpowiedział na to, że ewentualnie możemy pozwolić, by ten cel był spełniony (rok) później, jeśli ocenimy, że rząd obniżył deficyt strukturalny o 1 proc. w latach 2012 i 2013 i że nastąpiły niespodziewane wydarzenia (osłabiające wzrost)" - wymienił. Zaznaczył jednak, że Francja musi obniżyć deficyt "jednoznacznie poniżej 3 proc".