KE opublikowała swój raport o trendach podatkowych, z którego wnioski są nieco bardziej optymistyczne niż wcześniej wspomnianej analizy. KE bowiem nie dodaje do obciążeń podatkowych składek społecznych. Nie uważa też VAT za rzeczywiste, szkodliwe obciążenie podatkowe.
– Sama Komisja Europejska rekomenduje krajom podwyższanie właśnie VAT, a nie stawek dla osób fizycznych czy przedsiębiorstw – przypomniał Kermode. Według niego są one mniej bolesne dla gospodarstw domowych i nie ograniczają działalności gospodarczej. Choćby dlatego, że eksporterzy nie płacą podatku VAT.
Najwyższe górne stawki podatku od dochodów osobistych mają: Szwecja (56,6 proc.), Dania (55,6 proc.), Belgia (53,7 proc.). Najniższe – Bułgaria (10 proc.), Litwa (15 proc.) oraz Węgry i Rumunia (po 16 proc.). Średnia najwyższa stawka w UE to 35,8 proc.
Jeśli chodzi o CIT, to najwyższą ustawową stawkę mają Francja (36,1 proc.), Malta (35 proc.) i Belgia (35 proc.). Najniższą – Bułgaria i Cypr (po 15 proc.) oraz Irlandia (12,5 proc.). Średnia w UE to 23,5 proc.
Po spadku w 2009 i 2010, kolejny – 2011 rok – przyniósł wzrost wpływów podatkowych do budżetu. W analizowanym roku wyniosły one średnio w UE 38,8 proc. Produktu Krajowego Brutto, najwięcej w Danii – 47,7 proc., najmniej na Litwie – 26 proc. W 2011 roku wzrosły obciążenia podatkowe w Portugalii, Rumunii i Francji, a zmniejszyły się w Estonii, Szwecji i na Litwie.
Podyskutuj z nami na Facebooku
www.facebook.com/ekonomia