Rynek leasingu w ubiegłym roku osiągnął wartość ponad 31 mld zł. Jak mówi Tomasz Mitręga, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych ING Lease, w tej kwocie wartość środków trwałych finansowanych leasingiem w oparciu o zamówienia publiczne wyniosła kilka procent. – Jest to jednak rynek, który systematycznie rośnie i ma szerokie perspektywy. Coraz więcej spółek samorządowych uwzględnia leasing jako formę finansowania w procesie zamówień publicznych – ocenia Tomasz Mitręga.
Podobnie mówi Karina Janik, koordynator ds. zamówień publicznych w EFL. Jej zdaniem o perspektywach tego rynku świadczy ciągle wzrastająca liczba zamówień finansowanych leasingiem. – W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2013 roku EFL obsłużył liczbę zamówień publicznych równą liczbie zleceń, jakie pojawiły się w pierwszych siedmiu miesiącach 2012 r. Zauważamy więc tendencję wzrostową. To dobry sygnał dla branży leasingowej, a także dowód na to, że ten instrument finansowy sprawdza się w sektorze publicznym – mówi Karina Janik.
Zamawiający zainteresowani leasingiem to głównie gminy i spółki komunalne. Transakcje realizowane przez spółki komunalne nie powodują wzrostu wskaźnika zadłużenia gminy. Zamówienia publiczne są zazwyczaj realizowane w trybie przetargu nieograniczonego.
– Preferowana przez samorządy forma współpracy to kompleksowa oferta dostawcy i firmy leasingowej. Przetarg obejmuje zazwyczaj łączną usługę dostarczenia i serwisu urządzenia oraz zapewnienia finansowania środka trwałego – mówi Lech Stabiszewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem VB Leasing Polska.
Pozwala to zamawiającemu na szybsze pozyskanie niezbędnych aktywów wraz z finansowaniem, a nie ogłaszanie dwóch postępowań oddzielnie. Warunki przetargu są zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, podobnie jak istotne postanowienia lub treść umowy, proponowana w całości przez zamawiającego. – W przypadku formy zamówienia „leasingu z dostawą", przed przystąpieniem do przetargu oferenci zwykle podpisują przedwstępną umowę z dostawcą przedmiotu leasingu (tzw. umowę konsorcjum lub umowę sprzedaży). Po zakończeniu procedur określonych prawem zamówień publicznych i wybraniu przez zamawiającego najkorzystniejszej oferty (jeśli pozostali oferenci nie odwołają się od wyników przetargu) następuje podpisanie umowy – mówi Tomasz Mitręga, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych ING Lease.