Rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Song Tao i wiceministrem handlu Chin Zhong Shan odbyły się 25 czerwca 2013 r. w Pekinie.
Wiceminister Antoniszyn-Klik zapewniła, że Polska bardzo poważnie podchodzi do chińskich ofert współpracy, jednocześnie przedstawiając swoje pomysły na rozwój wzajemnych relacji gospodarczych. Jednym z nich jest nowa formuła wspierania eksportu do Chin, opierająca się na zasadach komercyjnych. - Zarówno chiński, jak i ewentualny polski kredyt ma wspomagać współpracę handlową lub inwestycyjną firm z obu krajów – zaznaczyła wiceminister.
Podsekretarz stanu w MG przypomniała, że kontynuowane są prace nad stworzeniem międzybankowego funduszu inwestycyjnego z China Exim Bank. Po naszej stronie za działania w tej sprawie odpowiada spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe SA. - Program będzie wspierać rentowne projekty energetyczne, gazowe, transportowe, telekomunikacyjne czy samorządowe – wyjaśniła wiceminister Antoniszyn-Klik.
Dodała, że Polsce zależy na zwiększeniu chińskich misji zakupowych do kraju. Pierwsza odbyła się w czerwcu tego roku w Warszawie. – Aby ułatwić zagranicznym przedsiębiorcom dokonanie wyboru, wskazaliśmy nasze specjalności eksportowe w ramach 15 branż. Proponujemy produkty i usługi najwyższej jakości, m.in. z sektora biotechnologicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, jubilerskiego czy żywnościowego – przypomniała wiceminister.
Wiceminister handlu Zhong Shan podkreślił dobrą jakość polskich towarów oferowanych w Chinach. – Chcielibyśmy importować więcej polskich produktów – zadeklarował. – Cenimy ich jakość, o czym świadczy popularność w naszym kraju wielu polskich wyrobów – dodał.