Firmy faktoringowe skupione w Polskim Związku Faktorów (20 podmiotów) sfinansowały w 2013 roku wierzytelności o łącznej wartości 96,58 miliardów złotych. To wzrost o 15,4 proc. rok do roku. Chociaż dynamika wzrostu spadła (z ponad 20 proc. rok wcześniej) wciąż wynik jest dwucyfrowy.
Podmioty niezrzeszone w Polskim Związku Faktoringu skupiły faktury na łączną kwotę 34,39 mld zł - zebraliśmy dane 12 firm spoza PZF. Tak więc cała branża osiągnęła obroty wynoszące 130,97 mld zł. To wzrost o ponad 12,5 proc. w ujęciu rocznym. Liderem branży pozostaje Raiffeisen Polbank (15 mld zł), drugi jest Pekao S.A. (14,9 mld zł), podium zamyka Pekao Faktoring (14,07 mld zł).
Dobre wyniki osiągnięte przez faktorów mogą zaskakiwać. Są wyjątkowo dobre, jeśli skonfrontuje się je z sytuacją makroekonomiczną.
- Dane są bardzo pozytywne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, jak trudny dla polskiej gospodarki był ubiegły rok. Spowolnienie gospodarcze z którym mieliśmy do czynienia, powodowało, że warunki działania dla firm faktoringowych były trudniejsze niż w latach poprzednich – mówi Dariusz Steć, wiceprezes mFaktoring. - Nie tylko poziom obrotów branży istotnie się zwiększył, ale można było również zaobserwować wysoki przyrost liczby klientów, dłużników i faktur finansowanych przez faktorów - dodaje.