Jak wynika z opublikowanych dzisiaj danych GUS, ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie minus 3, podczas gdy w styczniu było to minus 6. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 18 proc., a przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 20 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Z badania GUS wynika, że prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem, przy bardziej niekorzystnych od sygnalizowanych w styczniu diagnozach w tym zakresie.
- Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują mniejsze niż przewidywano przed miesiącem ograniczanie zamówień towarów u dostawców. W najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się skala zmniejszania zatrudnienia zapowiadana w styczniu. Wzrost bieżących cen towarów jest nieco szybszy niż w styczniu, w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżony do oczekiwanego miesiąc wcześniej - napisano.
Nieco lepsze nastroje przejawiają także hurtownicy. GUS poinformował, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 5 (plus 3 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 13 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 14 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
- Prognozy sprzedaży są pozytywne, wobec niekorzystnych przewidywań sprzed miesiąca. Sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach może nie ulec zmianie. Diagnozy zarówno sprzedaży, jak i sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w styczniu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie nieco wolniejszym niż oczekiwano miesiąc wcześniej - napisano w komunikacie GUS.