Niemiecki potentat został zdetronizowany przez Citigroup, czołowego gracza z Wall Street, który po raz ostatni na najwyższym podium był w 2002 r. Udział Citigroup w transakcjach na rynku walutowym szacowany jest na 16,04 proc., natomiast na Deutsche Bank przypada 15,67 proc. W 2013 r. dystans amerykańskiego banku do Deutsche Banku wynosił zaledwie 0,28 proc. Była to druga najmniejsza różnica od 1976 r., kiedy Euromoney zaczęło przeprowadzać na ten temat sondaże. Ostatnie miejsce na podium w tym roku zajmuje londyński Barclays z udziałem na poziomie 10,91 proc.
Najwięksi gracze na tym rynku o obrotach rzędu 5,3 biliona dolarów dziennie odczuwają skutki stymulowania koniunktury gospodarczej przez wiodące banki centralne. Negatywnie wpływa to na ich przychody, gdyż ograniczyło liczbę wielu transakcji na których traderzy zwykli zarabiać. Zaostrza się konkurencja i coraz więcej graczy korzysta z platform elektronicznych by poprawić wyniki finansowe.
- Jesteśmy dużym graczem na rynku euro, ale nie pomogło nam to, że w okresie minionych 18 miesięcy wspólna waluta nie znajdowała się w centrum uwagi rynku - użala się Kevin Rodgers, szef działu transakcji walutowych w londyńskim oddziale Deutsche Banku. Zauważa on, że zmienność na rynku walutowym dawno nie była tak niska jak ostatnio. - Co może spowodować jej wzrost? Nie wiem - przyznaje Rodgers, który czerwcu przechodzi na emeryturę, by poświęcić się pracy akademickiej i muzyce. W ostatnim tygodniu kwietnia kurs euro wobec amerykańskiego dolara utrzymywał się w najwęższym paśmie wahań od debiutu wspólnej waluty w 1999 r.
Ranking Euromoney powstaje na podstawie ankiety wśród traderów walutowych. W tym roku na pytania odpowiedziało 14050 uczestników tego rynku reprezentujących obroty o wartości 225 bilionów dolarów. Deutsche Bank był liderem tej klasyfikacji od 2005 r.
Nadir Mahmud, odpowiadający w Citigroup za globalne transakcje walutowe, awans na pierwsze miejsce w rankingu tłumaczy staraniami o jak najlepszą obsługę klientów poprzez umożliwienie im najlepszych wycen, warunków realizacji transakcji i jakości usług doradczych. W lutym 2014 r. na tym stanowisku Mahmud zastąpił Anila Prasada.