Spór o pieniądze w rodzinie królewskiej? Media: Król Karol odciął brata od funduszy

Brytyjskie media donoszą o niełatwej decyzji, którą miał niedawno podjąć król Karol III. Chodzi o odcięcie od funduszy królewskich księcia Andrzeja. Jak podaje prasa, finalna decyzja już zapadła i dotyczy m.in. kosztów ochrony księcia.

Publikacja: 05.11.2024 11:50

Książę Andrzej wycofał się z życia publicznego po skandalu związanym z amerykańskim finansistą Jeffr

Książę Yorku Andrzej

Książę Andrzej wycofał się z życia publicznego po skandalu związanym z amerykańskim finansistą Jeffreyem Epsteinem

Foto: AFP

Informacje o decyzji króla pochodzą z królewskiej biografii autorstwa Roberta Hardmana, wydawanej w odcinkach przez Daily Mail. Pełna publikacja zostanie wydana 7 listopada przez wydawnictwo Macmillan.

Problemy księcia Andrzeja

O problemach finansowych królewskiego brata brytyjska prasa pisze od wielu lat. Jak przypomina BBC, problemy te nasiliły się w 2019 roku po słynnym wywiadzie, w którym książę Andrzej odniósł się do swojej relacji z Jeffreyem Epsteinem (oskarżonym o przestępstwa na tle seksualnym). Wywiad został odebrany negatywnie przez media i opinię publiczną, a księcia Andrzeja oskarżono ówcześnie m.in. o całkowite zignorowanie głosów ofiar Epsteina. Wydarzenie nazywane przez brytyjską prasę „katastrofą PR-ową” poskutkowało m.in. utratą patronatów, a w dalszej konsekwencji całkowitym wycofaniem się księcia Andrzeja z życia publicznego. Temat słynnego wywiadu przeprowadzonego w 2019 roku przez dziennikarkę BBC Newsnight Emily Maitlis, powrócił ponownie w 2024 roku. Tym razem jako główny temat dwóch, odrębnych produkcji telewizyjnych, dostępnych na platformach Netflix i Amazon.

Czytaj więcej

Choroba odbiła się na duchowości księżnej Kate. W jakim kierunku poszła?

Koniec królewskiego finansowania?

Temat „odcięcia” księcia Andrzeja od królewskich funduszy przewijał się w brytyjskiej prasie wielokrotnie, najczęściej były to jednak spekulacje. Najnowsza informacja nie pochodzi bezpośrednio z Pałacu Buckingham, ale z nowej biografii króla Karola III, którą przygotował Robert Hardman. Jak twierdzi autor – opierając się na własnych źródłach – król Karol miał ostatecznie zakończyć finansowe wsparcie brata, w tym opłacanie m.in. jego ochrony. Jak wyjaśnia BBC, pałac odmówił skomentowania tematu. Do informacji o rzekomej utracie finansowania nie odniósł się również książę Andrzej, który nie posiada już oficjalnego rzecznika.

Czytaj więcej

Największy skarb znaleziony w Wielkiej Brytanii sprzedany. Detektoryści podzielą się milionami

Koszty utrzymania królewskiej rezydencji

Temat utraty finansowania przez królewskiego brata jest powiązany z losem posiadłości Royal Lodge, zlokalizowanej w Windsorze. Dom, w którym przez wiele lat mieszkała Królowa Matka (matka królowej Elżbiety II), został oddany w wieloletnią dzierżawę księciu Andrzejowi w 2003 roku. Jak podaje brytyjska prasa, dzierżawa ma trwać aż do 2078 roku. Książę przyjmując posiadłość w dzierżawę miał zapłacić znaczną kwotę z góry (początkowa rata w wysokości 1 miliona funtów) i przyjąć na siebie obowiązek remontowania oraz utrzymania dobrego stanu posiadłości. Jak podlicza BBC, koszty początkowych napraw rezydencji wyniosły ok. 7,5 miliona funtów. Te miałyby zostać zwrócone, jeśli książę opuści dom w ciągu 25 lat od rozpoczęcia umowy najmu. Kwota zwrotu będzie jednak malała z każdym, kolejnym rokiem. 

Brytyjska prasa wielokrotnie informowała również o zignorowaniu przez księcia Andrzeja próśb króla dotyczących zajmowanej rezydencji. Książę miał rzekomo odrzucić sugestie przeprowadzki z Royal Lodge do Frogmore Cottage - dużo mniejszej posiadłości, w której kilka lat temu mieszkał książę Harry wraz z żoną. Obecnie pojawiają się spekulacje, że członek rodziny królewskiej nie będzie w stanie pokryć kosztów utrzymania rezydencji, szacowanych na ok. 400 tys. funtów rocznie.

Informacje o decyzji króla pochodzą z królewskiej biografii autorstwa Roberta Hardmana, wydawanej w odcinkach przez Daily Mail. Pełna publikacja zostanie wydana 7 listopada przez wydawnictwo Macmillan.

Problemy księcia Andrzeja

Pozostało 95% artykułu
Finanse
Najwięksi truciciele Rosji
Finanse
Finansowanie powiązane z ESG to korzyść dla klientów i banków
Debata TEP i „Rzeczpospolitej”
Czas na odważne decyzje zwiększające wiarygodność fiskalną
Finanse
Kreml zapożycza się u Rosjan. W jeden dzień sprzedał obligacje za bilion rubli
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Finanse
Świat więcej ryzykuje i zadłuża się. Rosną koszty obsługi długu
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką