Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników

Dopłaty roczne od państwa dostanie ponad 2 mln uczestników PPK. Eksperci policzyli, że aktywny udział w programie daleko odbiega od oficjalnych danych.

Publikacja: 05.04.2024 04:30

Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników

Foto: Adobe Stock

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął już przekazywanie instytucjom finansowym zarządzającym pracowniczymi planami kapitałowymi ponad 497 mln zł z tytułu dopłaty rocznej za 2023 rok. Do 15 kwietnia zostaną one zewidencjonowane na rachunkach ponad 2 mln uczestników PPK. Po uwzględnieniu dopłaty za 2023 r. suma wszystkich dopłat rocznych na rachunkach uczestników PPK przekroczy 1,56 mld zł. Jeśli dodać do tego opłaty wpłaty powitalnej, to łączne dopłaty od państwa do oszczędności uczestników tego programu sięgną prawie 2,42 mld zł.

Raz w roku

Dopłata roczna w wysokości 240 zł przysługuje tym uczestnikom PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosły co najmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna. Portal mojePPK.pl wylicza, że aby uczestnik PPK mógł otrzymać dopłatę roczną za 2023 rok, wpłaty na jego PPK w minionym roku musiały wynieść co najmniej 732,90 zł (6 x 3490 x 3,5 proc.). Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2 proc. (z takiego obniżenia może skorzystać uczestnik PPK osiągający miesięcznie wynagrodzenienieprzekraczające 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę), musieli zgromadzić co najmniej 25 proc. tej kwoty, czyli 183,23 zł. Co ważne, bez względu na to, ile rachunków PPK posiada, uczestnik PPK za dany rok kalendarzowy może nabyć prawo tylko do jednej dopłaty rocznej.

Dopłata roczna jest przekazywana uczestnikowi PPK przez ministra właściwego do spraw pracy za pośrednictwem PFR.

Czytaj więcej

PPK: upadłość pracodawcy nie przekreśla możliwości dalszego oszczędzania

Blisko okrągłej sumy

– W aktywach PPK mamy na dzisiaj 24,85 mld zł, w części uwzględniają już one dopłaty roczne za 2023 r. Mamy zatem już „za rogiem” kolejną okrągłą sumę, 25 mld zł, zgromadzoną w PPK – poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Zwrócił uwagę, że co ważne dla uczestników planów „zaledwie” 51 proc. tych pieniędzy pochodzi z ich wpłat. Reszta to dopłaty od pracodawców (prawie 10 mld zł) oraz od państwa (2,5 mld zł). – Co więcej, do tych zysków dochodzą wyniki inwestycyjne, które wypracowują dla uczestników programu instytucje finansowe. Za ostatnie 12 miesięcy sięgają one rekordowych 26,14 proc., a od początku działania PPK – ponad 40,1 proc. – mówi prezes Marczuk. – To pokazuje, jak opłacalne jest odkładanie w pieniędzy w tym programie. Średnio uczestnik PPK, który oszczędza tu dłużej niż rok, ma na swoim rachunku już blisko 13 tys. zł – dodaje.

Co z tą partycypacją?

W marcowym numerze Biuletynu PPK czytamy, że na koniec lutego w pracowniczych planach kapitałowych uczestniczyło 3,44 mln osób z 322 tys. podmiotów. Liczba aktywnych rachunków PPK na koniec lutego wynosiła 4,03 mln. PFR podaje, że partycypacja w programie wynosi 46,43 proc. Liczba ta odnosi się jednak jedynie do pracowników firm, które uruchomiły u siebie PPK. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkich uprawnionych do udziału w tym programie, jest znacząco niższa.

– Aby policzyć prawdziwą partycypację, wystarczy posłużyć się proporcją. Skoro mojeppk.pl podaje partycypację na poziomie 46,43 proc., która odpowiada 3,44 mln uczestników, to proporcja pokazuje, że 100-proc. partycypacja odpowiadałaby 7,09 mln uczestników PPK – wylicza dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego. – Tymczasem z treści uzasadnienia projektu ustawy o PPK z 2018 r. wynikało, że to rozwiązanie było adresowane do około 11 mln obywateli. Skoro obecna, tym razem wiarygodna liczba uczestników PPK z dopłatą roczną to 2,071 tys., to musimy sobie jasno powiedzieć, że realnie oszczędzających w tym programie jest zauważalnie mniej niż jedna piąta adresatów, dla których go wprowadzano. Wyliczenia wskazują, że rzeczywista partycypacja w PPK to 18,8 proc. – przekonuje Marcin Wojewódka. – I to nie jest powód do chwalenia się i uprawiania propagandy sukcesu. To jest niestety klęska bez względu na to, jak bardzo ktoś będzie zaklinał rzeczywistość – dodaje.

Także Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, zwraca uwagę, że informacja o tym, że z dopłaty rocznej za miniony rok skorzysta nieco ponad 2 mln uczestników PPK, pokazuje aktywną partycypację w tym programie, która jest zdecydowanie niższa od tej podawanej przez PFR. – Pozostałe osoby nie dokonały w ciągu roku wpłat, które uprawniłyby je do otrzymania dopłaty rocznej – mówi Oskar Sobolewski.

Zwraca jednak uwagę, że w porównaniu z zeszłym rokiem liczba osób, które otrzymają dopłatę roczną, wzrosła. – Wtedy to było około 1,7 mln osób. Ten wzrost to mimo wszystko pozytywna wiadomość – mówi ekspert HRK Payroll Consulting. I wskazuje, że wpływ na zwiększenie aktywnie oszczędzających miał przede wszystkim automatyczny zapis do PPK z 2023 r.

Eksperci zgodnie przekonują, że niska partycypacja powinna być przyczynkiem do rozmów o zmianach w programie PPK. Takich, które jeszcze podniosą jego atrakcyjność. – Dobrze byłoby wyjaśnić i pokazać, że regularne oszczędzanie i uczestnictwo przekłada się na otrzymanie dopłaty rocznej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jej wysokość nie była zmieniana od początku istnienie PPK. Myślę, że czas najwyższy, by ją zwaloryzować, a także pomyśleć nad zmianą modelu dopłat np. na kwartalny – mówi Oskar Sobolewski.

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął już przekazywanie instytucjom finansowym zarządzającym pracowniczymi planami kapitałowymi ponad 497 mln zł z tytułu dopłaty rocznej za 2023 rok. Do 15 kwietnia zostaną one zewidencjonowane na rachunkach ponad 2 mln uczestników PPK. Po uwzględnieniu dopłaty za 2023 r. suma wszystkich dopłat rocznych na rachunkach uczestników PPK przekroczy 1,56 mld zł. Jeśli dodać do tego opłaty wpłaty powitalnej, to łączne dopłaty od państwa do oszczędności uczestników tego programu sięgną prawie 2,42 mld zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Rynek liczy, że SEC zatwierdzi ETF-y na ether
Finanse
MF: W nowej radzie fiskalnej mają zasiadać niezależni eksperci i praktycy
Finanse
Niemcy dały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Finanse
Byli studenci MIT ukradli 25 mln dol. w kryptowalucie. Zajęło im to 12 sekund