Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność

Chiny szukają porozumienia z Unią Europejską, sen (a raczej jego brak) kosztuje Polskę 8 mld zł rocznie, a WIG przebija psychologiczną barierę 100 tys. pkt. Ukraina natomiast mierzy się z groźbą niewypłacalności.

Publikacja: 25.04.2025 07:30

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

Chiny szukają sojuszu z Unią Europejską

Po miesiącach napięć Unia Europejska i Chiny mogą wrócić do stołu negocjacyjnego. Pekin proponuje zniesienie sankcji odwetowych wobec europosłów, a w zamian chce przywrócenie zamrożonej kompleksowej umowy inwestycyjnej. UE, pod presją polityki celnej Donalda Trumpa, może szukać alternatywnych kierunków współpracy gospodarczej, a chiński rynek kusi skalą i potencjałem. Czy to początek nowego sojuszu handlowego? Bruksela będzie musiała zrównoważyć korzyści ekonomiczne z wartościami politycznymi i geopolitycznymi ryzykami.

Niewyspanie kosztuje Polskę miliardy

Ponad 40 proc. dorosłych Polaków deklaruje problemy ze snem – wynika z badania UCE Research i ePsycholodzy.pl. Zła jakość snu to nie tylko problem zdrowotny, ale i ekonomiczny. Prof. Anna Baczyńska z ALK wskazuje, że spadek produktywności pracowników przekłada się na spadek PKB. Jak szacuje Michał Murgrabia, prezes ePsycholodzy.pl, koszty gospodarcze niewyspania sięgają nawet 8 miliardów złotych rocznie. W dobie nieustannego pośpiechu i przebodźcowania, regeneracja staje się jednym z filarów efektywnej gospodarki.

Ukraina staje na krawędzi niewypłacalności

Według „Financial Times” Ukraina nie osiągnęła porozumienia z funduszami hedgingowymi w sprawie restrukturyzacji długu na 3 mld dolarów. Wierzyciele domagają się gotówki, a nie konwersji zadłużenia, co zmusza Ukrainę do wypłaty 600 mln dolarów jeszcze w maju. W sytuacji przeciągającej się wojny, niestabilnej pomocy międzynarodowej i napięć z USA, to poważny cios dla ukraińskiej gospodarki. Widmo niewypłacalności może zagrozić dalszemu finansowaniu działań obronnych oraz podstawowych usług publicznych.

Historyczny dzień na warszawskim parkiecie

WIG – główny indeks warszawskiej giełdy – po raz pierwszy w historii przekroczył barierę 100 tys. punktów. Stało się to 24 kwietnia o godzinie 16:33. Od początku 2025 roku indeks wzrósł już o 25 proc. Analitycy zwracają uwagę na atrakcyjne wyceny polskich spółek oraz napływ kapitału z USA. To wydarzenie może mieć istotne znaczenie dla popularyzacji inwestowania w Polsce, a silny rynek kapitałowy to kluczowy element zdrowej gospodarki.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

Chiny szukają sojuszu z Unią Europejską

Pozostało jeszcze 96% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Biznes
Jest nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej
Biznes
Blackout w Hiszpanii i Portugalii. Ekonomiści popierają podatek katastralny
Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy