Minister finansów rozwiewa wątpliwości. Podwyżka kwoty wolnej w 2025 r. niemożliwa

Nie ma możliwości podwyżki kwoty wolnej do 60 tys. zł w 2025 - powiedział w Polsat News minister finansów. Andrzej Domański skrytykował też prezes PiS za cyniczne wykorzystywanie dyskusji o strefie euro do bieżącej gry poliotycznej.

Aktualizacja: 25.03.2024 09:18 Publikacja: 25.03.2024 08:21

Minister finansów Andrzej Domański

Minister finansów Andrzej Domański

Foto: PAP/Leszek Szymański

Nie ma możliwości podwyżki kwoty wolnej do 60 tys. zł w 2025 - powiedział w Polsat News minister finansów Andrzej Domański. - Na chwilę obecną nie ma miejsca, aby wzrosła do 60 tys. w przyszłym roku - powiedział. Pytany o 2026 r. powiedział: Będziemy liczyć.

Trybunał Stanu dla prezesa NBP nie wstrząśnie gospodarką

Minister finansów powiedział też w programie „Graffiti”, że wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem stanu „będzie złożony”. - Ten proces będzie się toczył. My jako ministerstwo finansów współpracujemy z NBP na bardzo wielu płaszczyznach. Jest to niezbędne, żeby dbać o stabilność finansów publicznych – zapewnił Andrzej Domański.

Poniedziałkowy „Financial Times” napisał, że prezes NBP chce spotkać się z premierem w tej sprawie. Dziennik informuje, że Adam Glapiński napisze w tej sprawie list do Donalda Tuska.

- Czy do takiego spotkania dojdzie? Trudno mi powiedzieć - stwierdził Andrzej Domański.

Czytaj więcej

Ekonomiści: zarzuty wobec prezesa NBP są poważne

Minister finansów nie chciał komentować tej sprawy pod względem politycznym. - O tym wniosku mówi się od dawna. W ubiegłym tygodniu rentowności polskich obligacji nawet spadały, czyli ceny rosły. Generalnie jesteśmy na bardzo podobnych poziomach. Złoty jest stabilny. Widać wyraźnie, że na rynkach ten temat nie robi większego wrażenia, zresztą zgodnie z przewidywaniami – wyjaśnił odpowiadając na pytanie o to czy tego typu działania nie będą miały konsekwencji dla polskiej gospodarki.

Zdaniem szefa resortu finansów, pomimo, że sprawa ewentualnego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest bardzo medialna, to nie będzie miała odczuwalnych konsekwencji na rynkach międzynarodowych.

Andrzej Domański: prezes PiS cynicznie gra euro

Minister finansów zdementował też rewelacje Jarosława Kaczyńskiego na temat wejścia Polski do strefy euro.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński murem za Adamem Glapińskim. „Wiem, dlaczego to robią”

Prezes PiS stwierdził, że obecne działania rządu Donalda Tuska są nakierowane na wprowadzenie Polski do strefy euro, pomimo wyraźnego sprzeciwu społeczeństwa. Odnosząc się do tematu, Andrzej Domański zaprzeczył to tego typu planom. - W tej chwili dyskusja o przystąpieniu do strefy euro jest dyskusją absolutnie zastępczą. Polska nie spełnia kryteriów konwergencji, tych kryteriów, które pozwoliłyby nam wejść do strefy euro - podkreślił. - Ta dyskusja wśród ekonomistów trwa. Widać wyraźnie, że prezes Kaczyński próbuje wykorzystać ten argument do bieżącej, cynicznej gry politycznej - dodał.

Nie będzie drastycznych podwyżek cen żywności

Potencjalne podwyżki cen po powrocie VAT na żywność do 5 proc. będą umiarkowane - zapewniał w Polsat News minister Domański. - Uważam, że potencjalne podwyżki będą umiarkowana. Widzimy spadające ceny na rynkach światowych - powiedział. - Skoku cen żywności nie będzie. Już widzimy, że ograniczenie marż następuje - dodał.

Ministerstwo Finansów zadecydowało, że nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność po 31 marca.

Czytaj więcej

Lidl uprzedza ruch Biedronki. Nie podniesie cen przez powrót VAT

Benzyna po 5 złotych? "Na pstryknięcie palcami nie będzie"

- Na pstryknięcie palcami tego oczywiście nie będzie - mówi Andrzej Domański, odnosząc się do obniżki cen benzyny do kwoty 5,19 zł. Jeden z postulatów wyborczych Platformy Obywatelskiej, zdaniem ministra finansów, jest obecnie niemożliwy do realizacji ze względu na zmiany na rynkach światowych. - Widzimy, co dzieje się na rynku paliw. Cena ropy wzrosła od początku roku o prawie 15 procent i to znajduje przełożenie na ceny na stacjach benzynowych - tłumaczył minister finansów.

Czytaj więcej

Orlen odnotowuje wysokie marże rafineryjne

Andrzej Domański podkreślił, że nie jest prawdą, że "pan premier przesadził" w trakcie składania obietnic wyborczych. - Mamy intencję bardzo jasną, chcemy, żeby ceny energii, w tym paliw były niskie. Będziemy działać na rzecz poprawy sytuacji konkurencyjnej na rynku paliw, po to, żeby ceny były niższe - zapewnił.

Zdaniem ministra finansów benzyna może kosztować 5,19 za litra, ale  do tego "potrzebujemy spadających cen ropy i przyjrzenia się marżom realizowanym przez Orlen".

Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed