Góra złota w skarbcu Kremla. Rosja zgromadziła największe rezerwy od 24 lat

Kreml pochwalił się największymi od 24 lat rezerwami złota. W skarbcu zalega 2350 ton o wartości 155,9 miliardów dolarów. Fizycznie góra złota w skarbcu Kreml urosła w rok o około 35 ton.

Publikacja: 15.01.2024 17:33

Góra złota w skarbcu Kremla. Rosja zgromadziła największe rezerwy od 24 lat

Foto: Adobe Stock

Bank Rosji poinformował dziś, że międzynarodowe rezerwy Rosji na dzień 1 stycznia wzrosły do ​​598,6 miliarda dolarów z 592,4 miliarda dolarów na 1 grudnia. Jest to najwyższy poziom rezerw od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednak bank wlicza do swoich rezerw ok. 300 mld dol. zamrożonych na zagranicznych kontach po tym, jak rosyjski reżim rozpętał zbrodniczą wojnę w środku Europy.

Udział złota w rosyjskich rezerwach wzrósł do 26 proc. z 25,6 proc. miesiąc wcześniej i był najwyższy od marca 2000r., kiedy udział złota monetarnego w rosyjskich aktywach międzynarodowych wyniósł 26,2 proc. Maksymalny udział złota odnotowano 1 stycznia 1993 r. Wtedy ponad połowę (56,9 proc.) rezerw nowego rosyjskiego państwa stanowiło złoto.

Najmniej żółtego kruszcu było w rosyjskich rezerwach w czerwcu 2007 r. - zaledwie 2,1 proc..Niecały rok później - w sierpniu 2088 r Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Wtedy stan rezerw też był historyczny - ponad 605 mld dol. Złoto stanowiło w nich jednak niecałą jedną piątą.

Czytaj więcej

Koniec rolniczej blokady granicy Rumunii z Ukrainą

Agencja Prime przypomina, że złoto było jednym z najlepiej radzących sobie aktywów w zeszłym roku – jego cena na rynku światowym w 2023 roku wzrosła o 15 proc. i osiągnęła 2078 dolarów za uncję. A to najwyższy roczny wynik w historii, głównie za sprawą geopolityki -rosyjskiej wojny rozpętanej na Ukrainie i napaści Hamasu na Izrael, co wywołało kolejny konflikt na Bliskim Wschodzie.

W nadchodzącym roku czynnik ten nadal będzie miał wpływ na rynek, jednak decydujące będą decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej i sytuacja w gospodarce światowej – oceniają rosyjscy eksperci, z którymi rozmawiała RIA Nowosti.

- W pierwszym kwartale 2024 r. czynnikiem kształtującym ceny będzie trajektoria stopy Fed, mówi Aleksandr Dżojew analityk Alfa Capital.

„Faktem jest, że jeśli stopa spadnie, spadnie rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, które podobnie jak złoto postrzegane są jako aktywa bezpieczne. Wtedy część inwestorów przerzuci się na złoto” – wyjaśnił ekspert.

Tajemnica skarbca Gohranu

Oprócz rezerw gromadzonych przez bank centralny, w Rosji funkcjonuje też Gohran - państwowa instytucja gromadząca metale i kamienie szlachetne na potrzeby rosyjskiego budżetu. To Gohran skupuje rosyjskie diamenty, srebro, platynę, pallad, inne kamienie szlachetne. Gromadzi metale ziem rzadkich.
 W odróżnieniu od publicznych informacji o stanie rezerw w Banku Rosji, skarbiec Gohranu pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Nie wiadomo więc, ile diamentów leży w skarbcu Kremla. Analitycy państwowego banku VTB Capital szacowali w sierpniu 2021 r wielkość rezerw diamentów zgromadzonych w Gohranie w ciągu ostatnich 13 lat na 1,1 miliarda dolarów.
 Większość kamieni została zakupiona od rosyjskiego koncernu Alrosa podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Wtedy gwałtowanie załamał się światowy rynek drogich kamieni i Gohran kupił całą produkcję Alrosa, by ratować tego drugiego dostawcę diamentów na świecie.
 Po rosyjskiej agresji na Ukrainę góry kruszców rosnące w podziemiach Kremla mają dać reżimowi rosyjskiemu poduszkę bezpieczeństwa, w wypadku całkowitego odcięcia od zachodnich walut. Od marca tego roku sankcjami będą objęte diamenty z Rosji. Złoto jest już nimi od ponad roku m.in. w Japonii i Unii.

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów