Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 21.09.2023 06:17 Publikacja: 21.09.2023 03:00
Nieuregulowane zobowiązania ma 2,2 mln Polaków
Foto: Adobe Stock
Nieuregulowane zobowiązania ma 2,2 mln Polaków. Każdy z nich jest zadłużony średnio na 20 tys. zł. Na tę kwotę składają się niezapłacone rachunki, faktury, raty kredytów, alimenty i mandaty za jazdę bez biletu komunikacją miejską. Wierzyciele dochodzą zapłaty na własną rękę bądź przekazują długi do profesjonalnych firm windykacyjnych, które w ich imieniu polubownie odzyskują należności.
Z badania „Etyka płatnicza w ocenie konsumentów”, zrealizowanego w lipcu 2023 r. przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Inkasso, do którego „Rz” dotarła jako pierwsza, wynika, że 38 proc. rodaków akceptuje nieoddawanie w terminie pożyczonych pieniędzy innej osobie, a 35 proc. uważa, że można nie rozliczyć się na czas z firmą lub instytucją. Jak się okazuje, repertuar wymówek dłużników jest bardzo długi. I tak przy umowach zawieranych przez internet np. z firmami pożyczkowymi czy z towarzystwami ubezpieczeniowymi negocjatorzy firm windykacyjnych słyszą od osób zalegających z uregulowaniem rat bądź składki ubezpieczeniowej: „Nie mają mojego podpisu, dlatego nic nie zapłacę”. Równie kuriozalne tłumaczenia trafiają się przy pożyczkach krótkoterminowych z koniecznością zwrotu po 30 dniach. Klienci twierdzą, że nie czytali umowy i myśleli, że mogą spłacić kwotę w ratach rozłożonych na długi czas. Wierzycielom mówią też niekiedy, że nie zapłacą, bo nie mają zamiaru wracać do Polski.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Poziomem wykształcenia kobiety już dawno przewyższyły w Polsce mężczyzn. A teraz rosnąca aktywność inwestycyjna zapewnia im coraz większy udział w gronie inwestorów.
Indeks globalnego długu rządowego i korporacyjnego wzrósł w listopadzie najmocniej od 15 lat. Poprawa na rynku zaczęła się już w październiku w związku z przekonaniem inwestorów o końcu podwyżek stóp.
Przyszłość płatności online to rozwiązania niezauważalne dla konsumenta, obejmujące np. sztuczną inteligencję. Trendem na pewno będą płatności odroczone, a także portfele cyfrowe – mówi Wojciech Murawski, członek zarządu spółki Autopay.
Pracę rozpoczęła powstała z inicjatywy Kremla platforma BRISC Pay. Ma to być konkurencja dla SWIFT, umożliwiająca wymianę w narodowych walutach. Do platformy przyłączył się już pierwszy zachodni bank - działający głównie na rynkach wschodzących brytyjski Standard Chartered.
Przez osiem lat władzy PiS szef resortu finansów, choć to on jest konstytucyjnym strażnikiem kasy państwa, stał się szeregowym, mało znaczącym członkiem Rady Ministrów. Nowy rząd powinien to naprawić.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Poziomem wykształcenia kobiety już dawno przewyższyły w Polsce mężczyzn. A teraz rosnąca aktywność inwestycyjna zapewnia im coraz większy udział w gronie inwestorów.
W małej firmie roczne oszczędności uzyskane dzięki zamianie samochodów z napędem spalinowym na pojazdy w pełni elektryczne mogą wynieść 27 tys. zł – wynika z badania PSPA i EV Klub Polska.
Listopad był już trzynastym z kolei miesiącem, gdy nastroje w gospodarstwach domowych się poprawiły. Do optymizmu konsumentów przyczynił się spadek inflacji przy wciąż szybkim wzroście płac. Dla firm to pozytywna wiadomość.
Warunki rynkowe są wciąż trudne i firmy muszą się nauczyć prowadzić działalność w niesprzyjającym otoczeniu – twierdzi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Centralnej.
Niepewność sytuacji gospodarczej, rosnące koszty zatrudnienia, niedostępność pracowników to główne bariery ograniczające zdaniem firm ich działalność.
Przedsiębiorca, który popełni błąd w procedurze zamówień publicznych, może stracić szansę na pozyskanie kontraktu lub ujawnić ważne informacje. Przedstawiamy dziesięć pułapek, których musi unikać wykonawca, jeśli chce wygrać przetarg publiczny.
Od 1 marca 2021 r., żeby skutecznie nabyć akcje, zarówno imienne, jak i na okaziciela, trzeba dokonać w rejestrze akcjonariuszy wpisu wskazującego nabywcę, liczbę oraz rodzaj, serie i numery albo odrębne oznaczenia nabytych akcji.
Najtańszym miastem, mimo lokalnego wzrostu cen, wciąż pozostaje Damaszek. Twórcy rankingu zwracają uwagę na rosnące koszty życia na całym świecie.
To może być przełom w pomocy wojskowej dla Ukrainy. Największy niemiecki producent broni będzie od przyszłego lata produkował pojazdy opancerzone i czołgi w fabryce wydzierżawionej na Ukrainie. Kreml już wziął przyszły obiekt na cel.
Austriacki lider Puchar Świata niewiele oddaje innym. W sobotę na skoczni normalnej znów był najlepszy, na podium stanęli z nim Andreas Wellinger i Daniel Tschofenig. Polacy wypadli nieco lepiej niż w Ruce, trzech zdobyło pucharowe punkty
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
MSWiA zaproponowało Ukrainie uruchomienie dodatkowego pasa ruchu i odprawy dla przewoźników.
Populizm, niezależnie od jego politycznego rodowodu, stanowi realne zagrożenie dla naszej demokracji, tak w Europie, jak i wszędzie indziej - mówi Viktor Elbling, który objął w lipcu misję ambasadora Niemiec w Warszawie. To pierwszy wywiad, jakiego udziela polskim mediom.
– Dużo się w polskim futbolu zmienia. Pieniądze, które dostanie w tym sezonie mistrz kraju, to już niezły poziom europejski – mówi prezes zarządu Ekstraklasy Marcin Animucki.
W praktyce wysokość zadośćuczynienia zależy od rozmiaru krzywdy. Są już orzeczenia sądów polskich, które dotyczyły wycieków danych – mówi Paweł Potocki, adwokat z kancelarii Marszałek & Partnerzy - Adwokaci.
Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania naciskają na Liberię, Wyspy Marshalla i Panamę, aby zwiększyły nadzór nad swoimi armatorami. To oni najczęściej transportują rosyjski surowiec bez wymaganych ubezpieczeń. Teraz słono za to zapłacą.
Amerykański start-up Anduril zademonstrował rewolucyjny środek walki, który jest skrzyżowaniem pocisku z dronem i może być wielokrotnie wykorzystany. Ma zwalczać wrogie drony, śmigłowce, a nawet samoloty.
Jakie korzyści niesie ze sobą urlop w pojedynkę i czy w Polsce to zjawisko jest popularne?
Tomasz Pietryga, zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, został nagrodzony tytułem „Przyjaciel Polskiej Przedsiębiorczości”, w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości, organizowanym przez Ogólnopolską Federacje Przedsiębiorców i Pracodawców- Przedsiębiorcy.pl.
Mateusz Morawiecki ponosi polityczne koszty operacji pod roboczym kryptonimem "rząd 14-dniowy", ale dla PiS-u płyną z niej korzyści, które nie ograniczają się tylko do wydłużenia czasu pobierania wynagrodzeń członków rządu czy partyjnych nominatów w spółkach Skarbu Państwa.
Michelin, największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon ogłosił koniec produkcji w dwóch niemieckich zakładach, które mają zostać zlikwidowane w 2025 r. Centrum Kontaktu z Klientem francuska firma przeniesie do Polski.
Rafał Brzoska, właściciel i prezes InPostu poinformował w mediach społecznościowych, że firma została oficjalnym partnerem drużyny piłkarskiej Newcastle United.
Skojarzenia podobno wiele o nas mówią. Politykom Prawa i Sprawiedliwości wszystko kojarzy się z aferami, lobbingiem i wrzutkami do ustaw. Ciekawe dlaczego.
Grupa Stellanits posiadająca w swoim portfolio również włoskie marki, chce produkować we Włoszech milion pojazdów rocznie. Z taką propozycją do tamtejszej legislacji wyszedł szef koncernu Carlos Tavares. W zamian firma chce otrzymać dyspensę podatkową oraz pomoc z odroczeniem wprowadzenia normy Euro 7.
Państwo Środka rozpoczęło potężną inwestycję w centra danych - budowa pozwoli skonstruować infrastrukturę, która będzie dysponowała docelową mocą obliczeniową równą wydajności aż 6 mln pecetów. Nowatorska jest lokalizacja centrów.
Izrael poinformował kilka państw arabskich, że chce utworzyć strefę buforową po palestyńskiej stronie granicy Strefy Gazy, aby zapobiec przyszłym atakom - informuje agencja Reutera powołując się na źródła w regionie.
Dawny gwiazdor wielkiej firmy inwestycyjnej PIMCO wprawdzie nie gra już o taką stawkę jak w przeszłości, kiedy zarządzał największym na świecie funduszem obligacji, ale nadal potrafi zarabiać.
Hyundai pokazał pierwsze zdjęcia odnowionego Tucsona. Kompaktowy SUV w nowej odsłonie ma zadebiutować w Europie w 2024 roku.
Przestępca strzelał z broni czarnoprochowej, nie musiał mieć na nią pozwolenia. Pierwsze ustalenia śledczych wskazują na błędy policjantów, którzy zatrzymali mężczyznę, ale go nie przeszukali - ustaliła „Rzeczpospolita”.
Powinien wrócić obowiązek noszenia maseczek. Czeka nas ciężka covidowa zima - mówi dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych.
Spotify ogłosił listę najpopularniejszych u siebie podcastów w 2023 r. Najczęściej słuchany był „Żurnalista”, potem „Kryminatorium” oraz „WojewódzkiKędzierski”.
Gremi Media zanotowała dynamiczny wzrost, osiągając w listopadzie 6,45 miliona realnych użytkowników. To znaczący skok o ponad 2 miliony nowych czytelników w ciągu roku. Jeszcze dynamiczniej rosnąca liczba odsłon generowanych przez użytkowników świadczy o rosnącym zaangażowaniu społeczności korzystającej z treści Gremi Media.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas