Gospodarstwa domowe wyraźnie przestały ufać polityce finansowej państwa i masowo wycofują swoje oszczędności z banków. Pozyskane środki inwestują w obligacje rządowe, bo wychodzą z założenia, że państwo nie zbankrutuje.A lokaty bankowe nie dawały im ochrony przed inflacją. Jej wysokość wynosi obecnie 17,9 proc. rok do roku. Podstawowa stopa procentowa, to 12,5 proc.

Wycofywanie oszczędności z banków jest procesem trwającym od kilku miesięcy. W II kwartale 2023 Węgrzy zlikwidowali lokaty warte 1,4 biliona forintów, czyli 3,9 mld dol. Jest to o 13,5 proc. więcej, niż w tym samym okresie 2022. W tym samym czasie mieli o 1,9 bln forintów mniej gotówki i depozytów bankowych, co oznacza spadek o 10,7 proc. w ciągu roku, wynika z opublikowanych w ostatni piątek danych banku centralnego.

Dane pokazują również, że zmiana formy oszczędzania była zauważalna, zanim rząd premiera Viktora Orbana ogłosił w czerwcu 2023 dodatkowe 13 proc. podatku od odsetek od depozytów bankowych, co miało na celu zwiększenie popytu na węgierski dług. Viktor Orban mówił wtedy o „patriotycznym obowiązku” kupowaniu obligacji w czasach, gdy UE bezprawnie wstrzymuje ponad 30 miliardów dolarów finansowania przeznaczonego dla Węgier. Bruksela uzasadnia opóźnianie wypłaty przyznanych Węgrom pieniędzy korupcją oraz — tak jak jest to w przypadku Polski — brakiem praworządności.

Rząd w Budapeszcie ograniczył również zdolność zarządzających funduszami do inwestowania w aktywa inne niż dług państwowy, starając się w ten sposób obniżyć koszty finansowania zewnętrznego.Według danych Agencji Zarządzania Długiem Węgrzy w większości zainwestowali w obligacje indeksowane inflacją, a portfele detaliczne takiego długu wzrosły o 37 proc. w pierwszej połowie tego roku, do 5,9 bln forintów.Inflacja na Węgrzech nieco zwolniła tempo po tym, jak w styczniu osiągnęła blisko 26 proc., w lipcu nadal była zdecydowanie najwyższa w UE i wyniosła prawie 18 proc.

Ale zdaniem władz wszystko jest w porządku. — Wzrost cen konsumpcyjnych może spaść poniżej 10% w czwartym kwartale, powiedział Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia.Szybkie wycofywanie się z depozytów bankowych jest ściśle monitorowane przez bank centralny, który zalecił bankom w ostatnim tygodniu, aby mocniej zainteresowały się zarządzaniem płynnością .