Kim Kardashian zgodziła się na zapłacenie ponad miliona dolarów w ramach ugody z SEC (Securites and Exchange Commission – Komisja Giełd i Papierów Wartościowych). SEC zainteresowało się Kim Kardashian po tym, jak w czerwcu 2021 roku umieściła na swoim instagramowym profilu post promujący inwestycje w kryptowaluty, ale nie wspomniała, że jest to post sponsorowany.

– Ta sprawa jest przypomnieniem, że kiedy celebryci lub influencerzy promują możliwości inwestycyjne, w tym papiery wartościowe aktywów kryptowalutowych, nie oznacza to, że te produkty inwestycyjne są odpowiednie dla wszystkich inwestorów – stwierdził przewodniczący SEC Gary Gensler w cytowanym przez CNBC komunikacie prasowym.

Szef Komisji Giełd i Papierów Wartościowych zauważył również, że sprawa Kim Kardashian służy jako przypomnienie, że przepisy wymagają także od celebrytów ujawniania, kiedy i ile im się płaci za promowanie inwestowania w papiery wartościowe i tym podobne aktywa.

Czytaj więcej

Polacy coraz mocniej trzymają się za kieszenie. Oszczędności na zakupach w sieci

Kardashian zgodziła się zapłacić milion dolarów kary oraz dodatkowo wpłacić 260 tysięcy dolarów, czyli kwotę równoważną tej, którą dostała za promowanie kryptowalut wraz z odsetkami. Za post otrzymała 250 tys. dolarów od Ethereum Max i promowała w nim aktywa kryptowalutowe oferowane przez firmę. Choć post był oznaczony jako reklama, to Kim Kardashian nie ujawniła w stosownym czasie kwoty, którą otrzymała pomimo faktu, że zobowiązywały ją do tego przepisy.

Influencerka zgodziła się współpracować z SEC oraz nie promować kryptowalut przez trzy lata w ramach ugody.

– Kardashian w pełni współpracowała z SEC od samego początku i jest gotowa zrobić wszystko, co może, by dalej pomóc. Chciała mieć tę sprawę za sobą, aby uniknąć przedłużającego się sporu. Porozumienie, które osiągnęła z Komisją pozwala jej na to, by mogła ruszyć do przodu z wieloma różnymi biznesowymi przedsięwzięciami – napisano w oświadczeniu wydanym w imieniu Kim Kardashian przez jej prawników.

Zdaniem słynnego prawnika Duncana Levina (który bronił Annę Sorokin, znaną szerzej dzięki serialowi Netfliksa), ugoda pozwoliła uniknąć Kardashian problemów, które mógłby spowodować proces. W ramach procesu potrzebne byłyby zeznania i przeglądanoby znacznie więcej dokumentów. Również Komisja skorzystała z ugody.

- SEC jest zainteresowana wysłaniem wiadomości do innych celebrytów potencjalnie promujących papiery wartościowe, aby upewnić się, że ich posty nie będą błędnie interpretowane jako porady finansowe – mówił Levin CNBC.

Majątek Kim Kardashian szacowany jest na 1,8 mld dolarów.