Stopa referencyjna NBP wynosi nadal 1,5 proc.
Decyzja RPP była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów. Większość z nich zakłada, że do zmiany stóp dojdzie najwcześniej pod koniec 2019 r.
Krajowa polityka pieniężna nie ma wpływu na ceny ropy naftowej na światowym rynku ani na regulowane ceny energii w Polsce – powiedział w środę po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przewodniczący tego gremium Adam Glapiński. Prezes NBP odniósł się tak do pytania, czy wzrost cen surowców energetycznych na światowych rynkach oraz oczekiwany skok cen energii w Polsce może przybliżyć podwyżki stóp procentowych.
W środę, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów, RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym od marca 2015 r. poziomie. Stopa referencyjna NBP wynosi 1,5 proc. „Zgodnie z dostępnymi prognozami w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego (2,5 proc. – red.). W efekcie Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną – napisała RPP w komunikacie po posiedzeniu.