Oferta publiczna PZU wyklucza zmiany w zarządzie – mówi minister skarbu

Zarząd i rada nadzorcza PZU w najbliższych miesiącach pozostaną bez zmian – dowiedziała się „Rz”

Publikacja: 22.01.2010 03:13

Andrzej Klesyk, prezes PZU brał udział w negocjacjach z Eureko, które prowadził Aleksander Grad, min

Andrzej Klesyk, prezes PZU brał udział w negocjacjach z Eureko, które prowadził Aleksander Grad, minister skarbu

Foto: Rzeczpospolita

Giełdowy debiut największego w Polsce ubezpieczyciela planowany jest na ten rok i może dojść do niego nawet w maju.

– Spółka pod obecnym zarządem ma bardzo jasny priorytet:  przeprowadzenie do końca oferty publicznej PZU i tym samym sfinalizowanie porozumienia zawartego z Eureko. Mam zaufanie do prezesa Andrzeja Klesyka i obecnego zarządu i wierzę, że wywiąże się z tego zadania, dlatego nie widzę powodów, dla których miałoby dochodzić do jakichkolwiek zmian czy też uzupełniania obecnego składu zarządu – powiedział nam Aleksander Grad, minister skarbu państwa. – Nie przewiduję też żadnych dalszych zmian w radzie nadzorczej – dodaje.

O tym, że zarząd nie zostanie powiększony przed ofertą publiczną, mówił wiceprezes Andrzej Klesyk jeszcze przed grudniowym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy. Podkreślał, że choć spółka potrzebuje szerszego zarządu, to na jego uzupełnienie z powodu wymogów formalnych zabraknie czasu. Niezbędna była do tego m.in. rejestracja zmian w statucie i zwołanie kolejnego NWZA.

Mimo to na rynku pojawiły się informacje o kandydatach do zarządu. Jak napisaliśmy

8 stycznia, część rynku spodziewała się, że wiosną po zatwierdzeniu zmian w nowym statucie zarząd PZU zostanie rozszerzony nawet do siedmiu osób. A wśród kandydatów mających się w nim znaleźć wymieniano Andrzeja Ladko, który był wcześniej m.in. prezesem PZU Asset Management, oraz Mariusza Sarnowskiego, dyrektora zarządzającego do spraw operacji w grupie PZU, a wcześniej m.in. prezesa Link4.

Grad podkreśla jednak, że przed IPO najważniejsza jest stabilna sytuacja w spółce. Dodaje, że w zeszłym roku rząd osiągnął na dobrych warunkach porozumienie, które pozwala na rozwiązanie wieloletniego sporu między akcjonariuszami PZU. – Teraz realizujemy zapisy wynikające z tego porozumienia, którego kluczowym elementem jest właśnie przeprowadzenie oferty publicznej PZU. Z jednej strony to dzięki IPO możliwe będzie sfinalizowanie porozumienia i dezinwestycja Eureko w PZU, a z drugiej otwiera to zupełnie nowy rozdział dla samego PZU poprzez zmniejszenie akcjonariatu Skarbu Państwa – mówi Grad.

PZU nie powinno mieć kłopotu z chętnymi na akcje. Spółka na razie przynosi znaczne zyski. Rok 2009 może zamknąć z nawet rekordowymi 4 mld zł. W tym roku ze względu na spadek kapitałów będą one niższe. Spółka musi też ponieść koszty związane z planowanymi grupowymi zwolnieniami, a także rosnącymi kosztami odszkodowań.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje