Tylko w nielicznych przypadkach podpisywane są nowe umowy. Trwa domykanie realizowanych projektów i rozliczanie się z Komisją Europejską.
W latach 2004 – 2006 szesnaście województw dysponowało jednym Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Ze ZPORR najwięcej pieniędzy przeznaczono dla jednostek samorządowych na rozwój lokalny i regionalny. Za unijne pieniądze powstawała więc przede wszystkim infrastruktura drogowa i wodno-kanalizacyjna.
W województwie zachodniopomorskim liderami w wykorzystaniu tych pieniędzy – w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – okazały się małe gminy: Kobylanka, Postomino i Mielno. Pod względem nominalnych wartości bezkonkurencyjne okazały się miasta: Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg. Ze wsparcia w ramach ZPORR korzystały też szkoły, szpitale, uczelnie wyższe. Część środków wydano na rewitalizację obszarów zdegradowanych, rozwój kultury i turystyki. Oddzielnym działaniem w ramach ZPORR było podwyższanie kwalifikacji zawodowych zarówno osób bezrobotnych, jak i pracujących.
Samorządy z województwa zachodniopomorskiego mogły też sięgać po środki z programu INTERREG IIIC. To inicjatywa, która wspiera szeroko pojętą lokalną i regionalną współpracę transgraniczną. Zachodniopomorskie graniczy z dwoma krajami związkowymi Niemiec: Meklemburgią Pomorzem Przednim oraz Brandenburgią. W ramach tego komponentu finansowane były głównie działania związane z zacieśnieniem współpracy kulturalnej (w tym m.in. remonty domów kultury) i turystycznej.
Na szczególną pochwałę zasługuje gmina Postomino, która okazała się równie dobra w wykorzystaniu pieniędzy z tego programu, jak i ze wcześniej wspomnianego ZPORR.