Premier Donald Tusk podpisał zgłoszoną pół roku temu nominację prof. Witolda Kozińskiego na stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, u podstaw tej decyzji leży potrzeba ścisłej współpracy rządu i banku centralnego przy planowanej szybkiej wymianie złotego na euro. O tym, że ustępującego wiceprezesa Jerzego Pruskiego ma zastąpić Witold Koziński, szef NBP Sławomir Skrzypek poinformował w lutym. Jerzy Pruski zrezygnował na znak protestu przeciw ograniczaniu jego roli w banku. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej wystosowali wówczas do marszałków parlamentu list z prośbą o wykładnię zakresu obowiązków wiceprezesów banku centralnego. Sprawy do dziś nie wyjaśniono.

Gdy na początku marca prezes NBP poprosił o kontrasygnatę dla Kozińskiego, potrzebną do jego nominacji na wiceprezesa banku przez prezydenta, nie uzyskał jej. Premier uznał kandydaturę profesora za kontrowersyjną między innymi z powodu jego wypowiedzi dotyczących potrzeby interwencji na rynku walutowym. Zgodził się natomiast na drugą kandydaturę – Piotra Wiesiołka, który zastąpił innego ustępującego wiceprezesa Krzysztofa Rybińskiego.

Teraz sytuacja jest inna. Rząd złożył deklarację wstąpienia do unii walutowej na przełomie 2011 i 2012 roku, co wymaga wzmożonych prac i ścisłej współpracy na linii rząd – bank centralny. – W związku z tym pojawił się problem usprawnienia prac zespołów roboczych – mówi Jankowiak. – To gest premiera w kierunku szefa NBP, który jednak może świadczyć o tym, że spór kompetencyjny pomiędzy RPP a zarządem banku został zlekceważony. Zdaniem Ryszarda Petru z BPH jest to sygnał z obu stron, że chcą współpracować, co znaczy, iż relacje rządu i NBP znacznie się poprawiły.

Witold Koziński był już wiceprezesem banku w latach 1992 – 1998. Odpowiadał za politykę pieniężną. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, kierownikiem Katedry Bankowości i Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych. W latach 2002 – 2003 był prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, w 2003 roku wymieniany także jako kandydat SLD do Rady Polityki Pieniężnej.

Oficjalna strona banku centralnego: www.nbp.pl