W środę Duma przyjęła w pierwszym czytanie ustawę o zmianach w Kodeksie Budżetowym Federacji Rosyjskiej. Dzięki temu rząd Władimira Putina zyska swobodę w kształtowaniu budżetu, w wypadku, gdy w ciągu roku znacząco pogorszy się sytuacja gospodarcza kraju.
Do tej pory pole manewru było niewielkie. Kodeks Budżetowy ograniczał poziom deficytu do 1 proc. PKB, a deficyt wpływów ze źródeł innych niż ropa i gaz (stanowią połowę dochodów budżetu) do 4,7 proc. PKB.
Tymczasem ciężka sytuacja w rosyjskiej gospodarce i tąpnięcie cen na surowce energetyczne na świecie wymusiła pierwszą od ośmiu lat nowelizację przyjętego w listopadzie budżetu z zyskownego na deficytowy. Zamiast wysokiej nadwyżki, w budżecie pojawiła się dziura wielkości 8 proc. PKB, a zamiast przyrostu PKB kraju - spadek o 2,2 proc.
Przygotowana i przyjęta przez rząd nowela musi być jeszcze klepnięta przez rosyjski parlament. Jednak przy zapisanym deficycie powyżej 1 proc. rząd nie może dokumentu skierować pod obrady Dumy. Dlatego konieczne stały się zmiany w Kodeksie Budżetowym.
Kodeks w obecnym kształcie został odłożony ad acta do 2013 r. Już sama data świadczy o tym, że do rosyjskich rządzących dotarło w końcu, że zapaść gospodarcza kraju nie jest kwestią miesięcy, ale lat. Można się więc spodziewać, że ponad jednoprocentowy deficyt utrzyma się przez najbliższe trzy lata. W każdym razie Kreml woli tu dmuchać na zimne.