Żyjemy w świecie szybkich przemian, gwałtownych zawirowań w życiu codziennym, pełnym niezupełnie rozpoznanych perspektyw i zagrożeń. Nieodłącznymi elementami naszej rzeczywistości są ryzyko i umiejętność ograniczenia jego skutków, a także poszukiwanie nowych szans i możliwości
Sukces działania polega z jednej strony na uzyskiwaniu rzetelnych informacji oraz ich właściwym przetwarzaniu i wykorzystywaniu, a z drugiej strony na tzw. wychodzeniu poza dostarczone informacje i poszukiwaniu nowych źródeł wiedzy i doświadczenia. Turbulencja otoczenia zewnętrznego i duża niepewność efektów zmian ze szczególną siłą dotknęły ostatnio sfery ekonomii i gospodarki. Tradycyjnie uznane za najlepsze mechanizmy gospodarcze uległy pewnej erozji, zwiększył się element ryzyka i zagrożeń.
[wyimek]Uczmy się bez granic ekonomii, aby budować odpowiedzialne i nowoczesne społeczeństwo i państwo [/wyimek]
Bastiony stabilności finansowej – banki, zdestabilizowały wiele najwyżej rozwiniętych gospodarek, uniwersalny mechanizm rynkowy zawiódł w pewnych obszarach. Klasyczny paradygmat rozwoju ekonomicznego, oparty m.in. na kontroli inflacji, wzroście konsumpcji gospodarstw domowych, finansowaniu rozwoju długiem czy aktywnym poszukiwaniu wysokich stóp zwrotu, doprowadził m.in. do poważnej nierównowagi, a stąd zaburzeń makroekonomicznych i strukturalnych w wielu krajach.
Wydarzenia te spowodowały, że przed wiedzą ekonomiczną stanęło wyzwanie modyfikacji wielu jej założeń, uaktualnienia rozwiązań i dostosowania do skali kryzysu gospodarczego i stopnia niepewności danego rozwoju.