Cztery organizacje pracodawców skupione w Komisji Trójstronnej przekazały wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, wspólne stanowisko na temat wskaźnika wzrostu wynagrodzenia minimalnego oraz wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w przyszłym roku BCC, KPP, PKPP Lewiatan oraz ZRzP proponują by wynagrodzenia w sferze budżetowej w przyszłym roku pozostały realnie na poziomie z tego roku, czyli wzrosły o inflację, o 2,3 proc. Przypominają, iż kryzys finansów publicznych w Grecji i innych krajach strefy euro nakazuje planowanie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej z bardzo dużą ostrożnością.
Zaznaczają przy tym, że wg prognoz istnieje realne zagrożenie przekroczenia przez dług publiczny w Polsce 55 proc PKB. Przedsiębiorcy proponują też, by płaca minimalna wzrosła do 1378 zł, czyli o 61 zł (niespełna 5 proc). Przypominają jednocześnie, że organizacje pracodawców wielokrotnie proponowały przeprowadzenie dyskusji na temat obniżenia klina podatkowego dla najniższych wynagrodzeń.
- Proponujemy, aby Zespół Budżetu Trójstronnej Komisji jak najszybciej zajął się tą sprawą. Dyskutowane dojścia minimalnej pensji do 50 proc przeciętnego wynagrodzenia może się bowiem odbywać nie tylko w drodze podnoszenia wskaźników wzrostu minimalnych wynagrodzeń, ale także w drodze zwiększania wynagrodzenia netto poprzez obniżanie klina podatkowego – napisali w liście do Waldemara Pawlaka.