Zagranicznemu kapitałowi ma być łatwiej inwestować w rosyjskie branże strategiczne. Pakiet nowelizacji przygotowali prezydent i służby antymonopolowe. Dmitrij Miedwiediew zapowiedział odebranie rządowej komisji kierowanej przez Władimira Putina prawa blokowania transakcji zakupu rosyjskich firm przez zagraniczne spółki kontrolowane przez rosyjski kapitał. Do tej pory każda taka transakcja musiała uzyskać zgodę komisji. Wydłużało to procedury do ponad pół roku i zniechęcało inwestorów. Procedurze tej podlegały też zarejestrowane za granicą spółki oligarchów. Na przykład fundusz Olega Deripaski przez 2009 r. próbował uzgodnić z komisją zakup firmy Russnieft, ale zgody nie dostał.

Miedwiediew chce, by to firmy, a nie urzędnicy, decydowały o tym, z kim chcą się łączyć i kogo kupować. Ustawa z 2008 r. o obcych inwestycjach w strategiczne branże zablokowała zagraniczne inwestycje w Rosji. Zawiera listę 42 działalności szczególnie ważnych "dla bezpieczeństwa narodowego".

Zagraniczny inwestor, który chce kupić ponad 50 proc. akcji firmy strategicznej, musi otrzymać zgodę Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS), a potem specjalnej komisji rządowej. Po przyjęciu przez Dumę prezydenckich poprawek cudzoziemcy będą mogli bez specjalnej zgody kupować w Rosji np. banki.