Spory płacowe: związki żądają podwyżek

Rosną oczekiwania płacowe. Coraz więcej firm negocjuje ze związkami skalę wzrostu pensji

Aktualizacja: 28.04.2011 10:36 Publikacja: 28.04.2011 04:41

Oczekiwania płacowe rosną. Coraz więcej firm negocjuje ze związkami skalę wzrostu pensji

Oczekiwania płacowe rosną. Coraz więcej firm negocjuje ze związkami skalę wzrostu pensji

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Spory płacowe trwają w wielu spółkach. Tylko gdyby zarządy śląskich kopalń spełniły wszystkie żądania związkowców, zapłaciłyby za to w tym roku ponad 750 mln zł (płace 114 tys. pracowników górnictwa węgla kamiennego pochłaniają rocznie 8 mld zł).

– Poprawa kondycji gospodarczej kraju, ale też poszczególnych firm, oraz wzrost cen spowodowały, że rosną aspiracje płacowe – tłumaczy Piotr Duda, szef KK NSZZ „Solidarność".

A Jan Guz, szef OPZZ, dodaje: – Choć nie ma szczegółowych danych o tym, w ilu firmach i o ile podnoszono pensje w ciągu ostatnich dwóch lat, szacujemy, że przynajmniej w 60 proc. spó-łek pracownicy albo nie mieli w ogóle podwyższanych pensji, albo podwyżki nie nadążały za wzrostem kosztów utrzymania. Guz podkreśla, że kolejny rok zamrożone są też wynagrodzenia w sferze budżetowej.

Jeśli płace nie były podnoszone od początku ostatniego kryzysu finansowego, czyli 2008 roku, to ich realna wartość spadła z powodu inflacji o ok. 10 proc.

10 procent spadła realna wartość płacy, jeśli nie była zmieniana od początku 2008 roku

Lech Pilawski, dyrektor generalny PKPP Lewiatan, wątpi jednak, by w tym roku udało się zaspokoić oczekiwania płacowe. – Podwyżki cen, szczególnie surowców, dotyczą też firm. Dodatkowo przy kalkulowaniu wynagrodzeń ważne jest, by rosła wydajność pracy, a przez wiele lat w Polsce tempo wzrostu płac było szybsze niż wydajności – argumentuje.

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, szefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, firmy wciąż obawiają się powrotu kryzysu. I jest to jedna z przyczyn niechęci do podnoszenia pensji pracowników. Z badań, jakie związek przeprowadził dla „Rz" w firmach małego i średniego biznesu, wynika, że prawie 60 proc. z nich nie dostanie podwyżek.

Dane GUS świadczą co prawda, że w ostatnich latach ani razu nie spadła realna wartość przeciętnej płacy w przedsiębiorstwach, jednak tempo wzrostu pensji jest coraz mniejsze. Trzy lata temu przeciętne wynagrodzenia wzrosły o prawie 6 proc. więcej niż inflacja, a w zeszłym roku tylko o 1,5 proc.

– Podwyżki najczęściej wywalczają silne grupy zawodowe, np. górnicy czy pracownicy energetyki – mówi Kazimierz Sedlak, szef krakowskiej firmy Sedlak & Sedlak. Te grupy także teraz prowadzą spory płacowe.

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje