Według deklaracji co trzeciej małej i średniej firmy w ostatnim kwartale jej sytuacja się pogorszyła. Tylko 23 proc. uważa, że jest lepiej, a niespełna połowa szacuje, że nic się nie zmieniło. Tak wynika z badania ogólnopolskiego, jakie przyprowadziła w kwietniu wrocławska firma KarallaResearch. Rok temu nieco więcej firm (27 proc.) uważało, że ich sytuacja się poprawia.

Dużo gorsze są oceny całej gospodarki. – Co drugi szef lub dyrektor małej albo średniej firmy uważa, że sytuacja się pogorszyła. Firmy wciąż obawiają się decyzji rządu, które mogą mieć negatywny wpływ na ich kondycję – uważa Izabella  Młynarczyk z  KarallaResearch, które co kwartał pyta przedstawicieli małego biznesu o ich odczucia oraz plany zakupowe.

– Małe i średnie firmy wciąż borykają się z problemami uzyskiwania w terminie swoich płatności – przypomina Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego. – Przełomu tu nie ma. Dodatkowo wiele małych firm wciąż ma kłopoty wynikające z tego, że konkuruje z szarą strefą – dodaje Bartnik.

Również pytane o przyszłość firmy lepiej oceniają  perspektywy swoje niż całej gospodarki. – 39 proc. spodziewa się poprawy sytuacji w II kwartale, a wyraźnego pogorszenia 14 proc.

– Wskaźnik nastrojów w small biznesie wzrósł z -51,6 pkt do – 55,6 pkt trzy miesiące temu. Ta poprawa rewolucji nie zapowiada, ale jest prognozą lepszej sprzedaży i wzrostu zamówień w tym sektorze – dodaje Izabella Młynarczyk.

Pomimo ostrożnych opinii na temat kondycji firmy i gospodarki ponad 70 proc.  szefów lub dyrektorów deklaruje, iż zamierza inwestować. Głównie planują  remonty, modernizację maszyn i urządzeń. Nie zmniejszają wydatków na marketing i reklamę. Coraz częściej mówią o stabilizacji zatrudnienia.

Z badania koniunktury prowadzonego przez GUS wynika, że małe firmy od dłuższego czasu najbardziej pesymistycznie oceniają sytuację w swoich branżach i własną kondycję. – Jednak dane o sytuacji finansowej firm, gdzie pracuje od 10 do 49 pracowników, pokazują, iż w zeszłym roku umiały one szybko reagować na zmiany kryzysowe, bo mają dobre wyniki finansowe – przypomina Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan. Ponad 77 proc. małych firm zeszły rok zakończyło zyskiem.