Rozpoczęte w czwartek XV Międzynarodowe Forum Gospodarcze ma już stałe miejsce w kalendarzu światowego biznesu i polityki. Choć koszty trzydniowej imprezy nie są małe - w tym roku 880 mln rubli (31,2 mln dol.) - to wyniki przynajmniej wymierne. W ubiegłym roku podpisano w St. Petersburgu ponad 50 umów inwestycyjnych na 15 mld euro.
Głównym partnerem forum jest Sbierbank. Wśród uczestników szefowie m.in. BP, Shell, Nestle, GDF Suez, Repsol,m giełdy w Londynie oraz oligarchowie z dziesiątki najbogatszych.
Najważniejszym efektem tegorocznego Forum ma być negocjowany od kilku lat kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin (Gazprom i PetroChina) oraz umowa kupna-sprzedaży francuskich Mistrali rosyjskiej armii.
Forum otworzył raport o rynku ropy i gazu przygotowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA). - Tak dla ropy, jak i gazu zauważalny jest podział na rynek krajów OECD oraz krajów spoza OECD. Na tym ostatnim wzrost popytu na te surowce napędzają Chiny, Indie i Bliski Wschód - mówił w St. Petersburgu Nobuo Tanaka, dyrektor wykonawczy IEA.
A David Fyfe, szef sekcji przemysłu naftowego IEA dodał, że to gaz skroplony będzie odgrywał coraz większą rolę w dostawach surowców energetycznych.