O przygotowanie systemu wspar- cia oraz wypłatę rekompensat dla polskiego przemysłu po 2013 r., w tym dla firm najbardziej energochłonnych, apeluje Forum Odbiorców Energii i Gazu. Wszystko z powodu prognozowanego drastycznego wzrostu cen prądu w efekcie polityki ochrony klimatu, zakładającej redukcję emisji dwutlenku węgla, która najbardziej kłopotliwa jest dla Polski, gdzie ponad 90 proc. energii produkują elektrownie węglowe.
– Nasze analizy pokazują, że ceny elektryczności w Polsce już za cztery lata będą dla przemysłu wyższe niż w najbogatszych krajach starej Unii – mówi przewodniczący Forum Odbiorców Henryk Kaliś. – Dlatego rekompensaty są konieczne – dodaje.
Z prognoz wynika, że bez rekompensat koszt energii w naszym kraju w 2015 r. wyniesie 84 euro za 1 MWh, czyli będzie o 7 proc. wyższy niż w Hiszpanii i o 20 proc. w porównaniu z Holandią czy Belgią. Najniższe ceny będą we Francji – zaledwie 60 euro za megawatogodzinę, czyli o 40 proc. mniejsze niż w naszym kraju. – W tej sytuacji reakcja właściciela zakładu przemysłowego wydaje się oczywista – produkcję trzeba będzie przenieść poza Polskę lub ograniczyć – mówi Henryk Kaliś.
Co gorsza, w kolejnych latach dysproporcje między ceną w Polsce i innych krajach będą się pogłębiać, jeśli nasz rząd nie zdecyduje się na wypłatę rekompensat firmom zużywającym najwięcej energii do produkcji. Według danych Forum w 2020 roku megawatogodzina będzie kosztować u nas 104 euro, czyli o 8 euro więcej niż w Niemczech i 24 euro więcej niż w Belgii. Z kolei we Francji cena będzie o jedną trzecią niższa niż w naszym kraju. Ekspert branży Filip Elżanowski twierdzi, że droga energia uderzy najmocniej w zakłady branży papierniczej, hutniczej, produkcji aluminium, chemiczne oraz huty szkła. – Rekompensaty muszą pokryć skutki polityki klimatycznej, czyli wzrostu cen energii. Rząd ma taką możliwość, oby tylko z niej skorzystał – mówi Henryk Kaliś.
Dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Dąbrowski zapewnia, że resort analizuje możliwość wypłaty rekompensat polskim przedsiębiorstwom.