Od połowy 2010 roku wskaźnik oscyluje wokół zbliżonych wartości. Jego krótkotrwały, nadzwyczajny wzrost pod koniec ubiegłego roku miał charakter incydentalny i był konsekwencją wzmożonego popytu w związku z zapowiedzią wyższych stawek podatku VAT wprowadzanych od początku 2011.
Takie dane podało BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych; Zdaniem Marii Drozdowicz – Bieć, autorki badania, impuls ten szybko wygasł, zaś w gospodarce nie pojawiły się siły, które mogły by nadać jej większego impetu.
Pogarszające się perspektywy wzrostu w USA i Europie związane z kryzysem zadłużeniowym ograniczają perspektywy przyspieszonego wzrostu w Polsce. Spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, zaś pięć uległo pogorszeniu.
O wzroście wskaźnika przesądziło zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów. - Jednak wynika to w głównej mierze wzrost wartości franka szwajcarskiego. Ponad połowa kredytów mieszkaniowych nominowana jest w tej walucie. – tłumaczy ekonomistka i dodaje - Rosną również kredyty udzielane przedsiębiorstwom.
Kolejną składową działającą w kierunku wzrostu wskaźnika była podaż pieniądza M3, która rosła w umiarkowanym tempie. Podobnie umiarkowanym tempem przyrastały depozyty gospodarstw domowych.