W trzecim kwartale tego roku zagraniczni właściciele polskich banków zanotowali łączną stratę sięgającą 8,5 mld euro. W tym czasie ich polskie spółki córki zarobiły na czysto w przeliczeniu ponad 0,4 mld euro. Uwzględniając wyniki za ostatni kwartał, średnioroczny zysk polskich banków (1,8 mld euro) odpowiada około 10 proc. tego, co zarobiły spółki matki. Perspektywy na ten rok również są zdecydowanie lepsze dla polskich instytucji.
Cenne aktywa
– Polskie banki są bardzo dobrze skapitalizowane, niezwykle rentowne i nadzorowane przez ostry nadzór krajowy – powiedział wczoraj w TVN CNBC Marek Belka, prezes NBP.
Mimo że siedmiu zagranicznych właścicieli polskich banków musi podnieść swoje kapitały, by spełnić nowe wymogi, to jest mało prawdopodobne, że będą to robić przez sprzedaż polskich banków.
77 proc. zysku portugalskiego BCP w ostatnich czterech kwartałach?wypracował polski Millennium
Możliwe do uzyskania ceny są nieatrakcyjne z punktu widzenia sprzedających, o czym świadczą choćby nieudane próby poszukiwania nabywców dla Millennium i Kredyt Banku. – Polskie banki są nie tylko bezpieczne, stabilne, ale i bardzo efektywne, o czym świadczy także zysk sektora w tym roku, który jest o 40 proc. wyższy od ubiegłorocznego – zwraca uwagę Wojciech Kwaśniak, wiceszef nadzoru finansowego. Podkreśla, że tak naprawdę inwestorzy nie chcą wychodzić z naszego rynku, bo mają świadomość, że polskie banki zapewniają wysokie zyski w relacji do ich udziałów w aktywach grup.