W czasie kryzysu, który zagraża przetrwaniu tej waluty ekonomiści starali się znaleźć jakiekolwiek pozytywy powstania unii walutowej.
— Tych korzyści nie bardzo widać w tej chwili — ocenia szefowa francuskiego Instytutu międzynarodowej ekonomii CEPII, Agnes Bonassy-Quere.
Mimo powszechnego pesymizmu ekonomiści są zgodni, że długofalowe korzyści euro były realne i namacalne, nawet jeśli niektóre przyczyniły się do stworzenia warunków obecnemu kryzysowi.
Likwidacja ryzyka kursowego i koszów wymiany walut pozwoliła wzmocnić integrację rynków europejskich, zwiększała wymianę handlową między tymi krajami, które wprowadziły jednolitą walutę. Nowe opracowania wykazały, że ta korzyść nie była ogromna, ale rzędu 6 proc. — dodaje Benassy-Quere.
Drugą korzyścią było obniżenie inflacji. Niektóre firmy wykorzystały zamianę waluty do podnoszenia cen, co wywołało wśród konsumentów wrażenie, że koszty utrzymania wzrosły z powodu euro, ale ekonomiści są zdania, że ogólnie biorąc jednolita waluta okazała się dobra w walce z inflacją. — Z punktu widzenia stabilizacji cen, wynik jest niezwykle pozytywny: inflacja wynosi średnio około 2 proc. — podkreśla Benassy-Quere.