Na koniec grudnia 2011 wartość emisji papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wyniosła 97,5 mld zł, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 45 proc. Natomiast bariera 100 mld zł została przekroczona w styczniu 2012. Tak wynika z danych Fitch Polska.
Na podstawie badań oraz ankiet przeprowadzonych przez Fitch wśród największych europejskich przedsiębiorstw wynika, że coraz więcej firm zmienia strukturę zadłużenia na korzyść obligacji kosztem kredytów bankowych. Fitch uważa, że powyższy trend będzie kontynuowany w Europie.
Obligacje pozwalają bowiem uzyskać dostęp do dłuższego finansowania, ograniczyć ilość kowenantów oraz wymogów raportowania z tym związanym i zmienić strukturę spłaty zadłużenia.
Ponadto dzięki emisji obligacji można wyeliminować ryzyko stopy procentowej (instrumenty o stałej stopie procentowej), zdywersyfikować źródła finansowania, a co za tym, idzie zredukować ryzyko refinansowania oraz ilość zabezpieczeń. Powyższy trend przyjdzie także do Polski, czego początki (dynamiczny wzrost emisji i rynku) mogliśmy obserwować w ostatnich latach.
Struktura zadłużenia polskich przedsiębiorstw nadal jednak preferuje kredyty bankowe i w znacznym stopniu odbiega od standardów europejskich nie wspominając już amerykańskich.