Unia Europejska powinna zagwarantować konkurencyjność dla wszystkich form przedsiębiorstw, m.in. powinna zapewnić traktowanie udziałów spółdzielczych jako funduszy własnych, a nie zobowiązań – to tylko niektóre postulaty przedstawicieli ruchu spółdzielczego, reprezentowanych przez Region Europejski Międzynarodowego Związku Spółdzielczego.
123 miliony członków liczy 160 tys. spółdzielni działających w Europie
Spółdzielcy podkreślają jednocześnie, że różnią się w sposobie działania od innych instytucji komercyjnych. – Członkowie spółdzielni nie są akcjonariuszami, a spółdzielnie nie są spółkami kapitałowymi. Bez tej świadomości nie da się tworzyć dobrego prawa – podkreśla Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej. W Polsce spółdzielczość jest zorganizowana w 15 branżach, obejmuje 9 tys. spółdzielni liczących 8 mln członków i zatrudniających 300 tys. pracowników. Najstarszą organizacją jest Bank Spółdzielczy w Brodnicy, działający od 150 lat.
W Europie sektor spółdzielczy ma już 123 mln członków, 160 tys. przedsiębiorstw zatrudniających 5,4 mln pracowników. W Niemczech banki spółdzielcze mają 16 mln członków. We Włoszech 50 proc. sektora rolno-spożywczego jest w rękach spółdzielczych. 2012 r. został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości.