- Pojawiające się tu i tam zielone pędy gospodarczej wiosny stwarzają pokusę, aby uwierzyć, że powróciliśmy do normalności. Tej pokusie trzeba się oprzeć – apelują Stephen King, Karen Ward i Madhur Jha.
Według ekonomistów HSBC, kondycja światowej gospodarki wcale się w ostatnich miesiącach mocno nie zmieniła, choć na rynkach przygnębienie ustąpiło miejsca euforii. Zwłaszcza Zachód wydaje się podążać w ślady Japonii, która przez dwie „stracone dekady" zmagała się z gospodarczą stagnacją.
- Rok temu ekonomiści i inwestorzy też byli optymistami jeśli chodzi o prognozy dla zachodnich gospodarek i rynków finansowych, ale szybko odkryli, że rzeczywistość skrzeczy. Prognozy zostały obcięte, ryzykowne aktywa przecenione a obawy o nawrót recesji powróciły. Banki centralne odkręciły więc kurki z pieniędzmi, co dało rynkom kolejny zastrzyk adrenaliny. A przecież gospodarki pozostały podpięte do monetarnej aparatury podtrzymującej życie. W zachodnich, uprzemysłowionych gospodarkach, ten wzorzec powtórzy się także w tym roku – twierdzą autorzy raportu.
Według nich, zmieniające się od euforii do paniki nastroje na rynkach finansowych, podczas gdy zachodnie gospodarki niezmiennie tkwią w stagnacji, to przejaw przyzwyczajenia inwestorów do naprzemiennych boomów i krachów.
King, Ward i Jha wymieniają pięć czynników, które hamują trwałe i wyraźne ożywienie gospodarcze na Zachodzie. Wskazują m.in. na wysoki poziom zadłużenia sektora prywatnego i publicznego, niemoc decyzyjną polityków związaną z kalendarzem wyborczym oraz niedomagający nadal sektor bankowy. Ożywieniu nie sprzyjają też wysokie ceny surowców, utrzymujące się na tym poziomie dzięki popytowi gospodarek rozwijających się, gdzie koniunktura jest znacznie lepsza.