Rozmawiać będą o znaczeniu nowoczesnego zarządzania w mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach, o tym, w jaki sposób mogą uczestniczyć w gospodarce światowej oraz o innowacjach. Przedsiębiorcy, naukowcy i politycy zastanawiać się będą, jak efektywnie współpracować mają ze sobą mały biznes, instytucje naukowe i samorządy lokalne oraz jaka powinna być polityka gospodarcza krajowa i wspólnotowa tak, by pobudzała przedsiębiorczość. – Zmienia się formuła spotkania. Mamy więcej zajęć warsztatowych, więcej spotkań z praktykami i doradcami – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora kongresu. Od 24 do 27 września zaplanowano 60 paneli.

– Często nie doceniamy wagi i znaczenia, ale też osiągnięć sektora małych i średnich przedsiębiorstw – przyznała Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes PAPR na konferencji prasowej. Ma nadzieję, że kongres, którego PARP jest współorganizatorem, z jednej strony, przyczyni się do promocji sektora, a z drugiej, dostarczy uczestnikom praktycznych informacji potrzebnych im do prowadzenia biznesu. – Często w sektorze MŚP właściciel przedsiębiorstwa jest jednocześnie specjalistą ds. finansów, zarządzania zasobami ludzkimi i promocji. Chcemy dostarczyć przedsiębiorcom wiedzy potrzebnej w praktyce – dodała.

– Małe i średnie przedsiębiorstwa szczególnie interesuje projekt ustawy o podatku VAT. Kazuistyka prawa utrudnia przedsiębiorcom ich rozumienie – przypomniał Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Programowej II Europejskiego Kongresu MŚP i b. wicepremier.

Zdaniem Waldemara Szlepera, krajowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, dla niektórych impreza ta może być szansą na wypracowanie wspólnego projektu zmian w prawie, który mógłby zostać przedstawiony rządowi, w celu poprawy sytuacji w sektorze.

Udział w prelekcjach jest bezpłatny; trzeba jednak zarejestrować się do 16 września za pośrednictwem strony www.kongresmsp.eu/pl