Gospodarka spowalania, a to oznacza, że w firmach spada sprzedaż. Mają one również problemy ze ściąganiem należności od kontrahentów. W tej sytuacji istnieje duże zagrożenie utraty płynności finansowej – szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).
Aby skutecznie poradzić sobie z takim zagrożeniem, mogą one skorzystać z usług i produktów bankowych wspomagających efektywność zarządzania płynnością. Z jednej strony można do nich zaliczyć takie, które m.in. usprawniają ściąganie należności, a z drugiej – zapewniają szybkie finansowanie bieżącej działalności.
Usługi dla korporacji
Pierwsza grupa usług daje firmom optymalizację przepływów gotówkowych. Należy do niej np. cash pooling. Korzystają z niego duże korporacje, które w ramach jednego konta dla danej grupy kapitałowej mogą zoptymalizować korzyści z odsetek na rachunkach czy zredukować zadłużenie poszczególnych spółek.
Z kolei identyfikacja płatności masowych (tzw. collect) jest usługą umożliwiającą kontrolę spływu należności od poszczególnych płatników.
– Stałe monitorowanie płatności z wystawionych faktur pozwala firmom na bieżąco reagować na pojawiające się opóźnienia – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej Raiffeisen Bank Polska.