- Przed gospodarką europejską stoją ogromne wyzwania, takie jak potrzeba długoterminowych inwestycji na dużą skalę. Stanowią one niezbędną podstawę innowacji i konkurencyjności, które umożliwią Europie powrót na drogę trwałego wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia. Realizacja tych potrzeb wymaga finansowania długoterminowego – mówi Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.
Została już opublikowana Zielona Księga w sprawie długoterminowego finansowania gospodarki europejskiej. Rozpoczęły się też trzymiesięczne konsultacje publiczne dotyczące tego projektu.
- Konieczny proces przywrócenia równowagi w europejskiej gospodarce jest w toku, a rynki finansowe powinny być w stanie wspierać przyśpieszone zmiany strukturalne. Należy zadbać o to, by ramy na potrzeby długoterminowych inwestycji i finansowania były kompleksowe oraz wystarczająco elastyczne, aby możliwe było dostosowanie się do tych wyzwań w celu wzmocnienia potencjału Europy do generowania wzrostu gospodarczego – mówi wiceprzewodniczący KE Olli Rehn, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i walutowe oraz euro.
Zielona księga odnosi się do inwestycji kapitałowych w kontekście tworzenia trwałych dóbr materialnych i niematerialnych. Wiele inwestycji w infrastrukturę energetyczną, przeciwdziałanie zmianie klimatu, edukację itp., przynosi szersze korzyści społeczne, ponieważ generują one znaczny zwrot dla ogółu społeczeństwa dzięki zwiększaniu dostępności podstawowych usług i poprawie poziomu życia. Ich wpływ może być odczuwalny już w perspektywie krótkoterminowej. Umożliwiają one przedsiębiorstwom i organom administracji reagowanie na nowe wyzwania gospodarcze, społeczne i środowiskowe, ułatwiają przejście na bardziej zrównoważoną gospodarkę i oraz podnoszą długoterminową produktywność i konkurencyjność gospodarki. Postępujące zmiany klimatu i wyczerpywanie się zasobów naturalnych podkreślają potrzebę wspierania trwałego wzrostu gospodarczego, ponieważ wymagają więcej inwestycji długoterminowych w energię niskoemisyjną, efektywność energetyczną i oszczędne gospodarowanie zasobami i w infrastrukturę energetyczną, zgodnie z politycznym celem utrzymania ocieplenia klimatu poniżej dwóch stopni oraz uniezależnienia wzrostu gospodarczego od wykorzystywania zasobów. Duże znaczenie finansowania długoterminowego dla wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy uznała na szczeblu międzynarodowym grupa G-20.
Zdolność gospodarki do finansowania długoterminowych inwestycji zależy od tego, czy system finansowy jest w stanie skutecznie i wydajnie kierować środki do odpowiednich użytkowników i inwestycji za pośrednictwem otwartych i konkurencyjnych rynków. Proces ten można realizować za pośrednictwem różnych podmiotów – w tym banków, zakładów ubezpieczeń i funduszy emerytalnych – i poprzez bezpośredni dostęp do rynków finansowych.