Ame­ry­kań­ska or­ga­ni­za­cja Mię­dzy­na­ro­do­we Kon­sor­cjum Dzien­ni­ka­rzy Śled­czych (ICIJ) we­szła w po­sia­da­nie dys­ków z 260 gi­ga­baj­ta­mi da­nych (m.in. 2 mln e­-ma­ili oraz in­nych do­ku­men­tów) do­ty­czą­cych ty­się­cy taj­nych kont na Bry­tyj­skich Wy­spach Dzie­wi­czych z ostatnich 30 lat.

Wielu prominentów może już czuć się zagrożonymi. ICIJ udo­stęp­ni­ła te da­ne 38 me­diom z 46 krajów świa­ta, a ich pu­bli­ka­cję za­czął już bry­tyj­ski „Gu­ar­dian". To ko­lej­ny, po unij­nym ude­rze­niu w cy­pryj­skie ban­ki, cios w ra­je po­dat­ko­we. Wśród ofi­cje­li ukry­wa­ją­cych pie­nią­dze na Bry­tyj­skich Wy­spach Dzie­wi­czych, któ­rych zdo­ła­no zi­den­ty­fi­ko­wać dzię­ki te­mu prze­cie­ko­wi jest m.in. Je­an­-Ja­cqu­es Au­gier, skarb­nik kam­pa­nii pre­zy­denc­kiej Fran­co­is Hol­lan­de'a, obec­ne­go pre­zy­den­ta Fran­cji. Za­ło­żył on w tym ra­ju po­dat­ko­wym fir­mę In­ter­na­tio­nal Bo­ok­sto­res Ltd. Po ujaw­nie­niu afe­ry mu­siał przy­znać, że je­go wspól­ni­kiem w tej fir­mie jest Xi Shu, chiń­ski biz­nes­men i za­ra­zem par­la­men­ta­rzy­sta. Kilka dni wcze­śniej, do po­sia­da­nia od 20 lat taj­ne­go kon­ta w Szwaj­ca­rii przy­znał się inny socjalistyczny polityk - Je­ro­me Ca­hu­zac, by­ły fran­cu­ski mi­ni­ster ds. bu­dże­tu, a więc jedna z osób odpowiedzialnych za zwalczanie takich patologii.

Po­li­tycz­ną ofia­rą afe­ry z taj­ny­mi kon­ta­mi na Bry­tyj­skich Wy­spach Dzie­wi­czych mo­że stać się rów­nież Bay­art­sogt San­ga­jav, mi­ni­ster fi­nan­sów Mon­go­lii w la­tach 2008-2012. Ujaw­nio­no, że w cza­sie, gdy peł­nił ten urząd po­sia­dał taj­ne kon­to. San­ga­jav za­po­wia­da, że wy­co­fa się z te­go po­wo­du z dzia­łal­no­ści po­li­tycz­nej. Kło­po­ty mo­że mieć rów­nież ro­syj­ski wi­ce­pre­mier Igor Szu­wa­łow. Da­ne ujaw­nio­ne przez ICIJ wska­zu­ją, że je­go żo­na Ol­ga trzy­ma pie­nią­dze w spół­ce na Bry­tyj­skich Wy­spach Dzie­wi­czych. Szuwałow stanowczo jednak zaprzecza, by jego rodzina ukrywała majątek  w raju podatkowym.

Wśród in­nych pro­mi­nen­tów, któ­rzy ukry­wa­ją ma­jąt­ki w tym ra­ju po­dat­ko­wym zna­leź­li się m.in. człon­ko­wie ro­dzi­ny pre­zy­den­ta Azer­bej­dża­nu Il­ha­ma Ali­je­wa i Ma­ria Imel­da Mar­cos cór­ka by­łe­go dyk­ta­to­ra Fi­li­pin Fer­di­nan­da Mar­co­sa. Jest tam też  hrabina Carmen Thyssen-Bornemisza, największa kolekcjonerka dzieł sztuki w Hiszpanii (wykorzystywała spółki z raju podatkowego do zakupu obrazów i unikała w ten sposób podatków) a także kilku znanych w Wielkiej Brytanii oszustów finansowych.  Kolejnych głośnych nazwisk można się spodziewać w nadchodzących dniach.