Jako sekretarz stanu obejmie stanowisko pełnomocnika rządu do spraw informacji i edukacji finansowej w zakresie budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych oraz ochrony finansów publicznych.

Nowe stanowisko pełnomocnika utworzono w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 lutego. Zdaniem rządu istnieje „uzasadnienie wydzielania obszaru zadań związanych z promowaniem, upowszechnianiem i propagowaniem problematyki dotyczącej ochrony finansów publicznych oraz zagadnień ekonomiczno-społecznych". Pełnomocnik ma też za zadanie identyfikację czynników ryzyka występujących w systemie finansów publicznych i podejmowanie adekwatnych działań w zakresie zarządzania tymi rodzajami ryzyka.

Nowa pani wiceminister ma 53 lata. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe m.in. w zakresie filozofii i etyki czy audytu i kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych (SGH). Zanim została posłem (VI i VII kadencja), była nauczycielem, a potem kształciła nauczycieli.    W Sejmie zasiadała m.in. w Komisji Finansów Publicznych oraz Edukacji, Nauki Młodzieży. Jej marzeniem jest, „by edukacja w Polsce była najlepsza w Europie".

Izabela Leszczyna będzie już dziewiątym wiceministrem w resorcie. Pytanie, czy pełnomocnik ds. edukacji finansowej musiał zostać powołany  w randze sekretarza stanu? I to w czasie, gdy w budżecie państwa brakuje pieniędzy, a administracja powinna się odchudzać? – Bez komentarza – mówi tylko Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów i główny ekonomista BCC.