W 2011 roku skonfiskowano prawie 115 mln towarów o wartości 1,27 mld euro. W ubiegłym roku: 39,9 mln towarów, których wartość sięgała 991,9 mln euro.
Najwięcej podrobionych towarów celnicy zarekwirowali dotychczas w 2008 roku: prawie 179 mln. - W 2012 r. unijne służby celne zatrzymały prawie 40 mln wyrobów, do których istniało podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej. Chociaż liczba ta jest niższa niż w 2011 r. wartość skonfiskowanych towarów wciąż jest wysoka i sięga niemal 1 mld euro – podano w rocznym sprawozdaniu KE z działalności unijnych służb celnych w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej.
Mniej było w ubiegłym roku zatrzymań wielkich prób przemytu realizowanych dróg morską i lądową. - W ciągu ostatnich lat często zdarzały się wahania liczby przechwyconych podróbek. Zależy ona od tego, ile zatrzymano dużych transportów tego typu - podaje KE w raporcie.
W Polsce przechwycono w ubiegłym roku 279,1 tys. podrabianych towarów ( to o 55 proc. mniej niż rok wcześniej), a prowadzone są tu 777 sprawy przeciwko ich przemytnikom (to o 21 proc. mniej niż rok wcześniej, łącznie w całej UE jest ich prowadzonych ponad 90 tys.). Najwięcej nielegalnych artykułów zarekwirowano w Europie we Włoszech i na Malcie ( po 6,1 mln) oraz w Wielkiej Brytanii (4 mln), w której jednocześnie toczy się najwięcej spraw przeciwko przemytnikom - prawie 26 tys.
Królestwem podróbek, z których płynie do Unii Europejskiej największa rzeka nielegalnych produktów są przede wszystkim Chiny. Jednak podrabiane produkty spożywcze najczęściej docierają do UE nie stamtąd, a z Maroka, podrabiane opakowania docierają głównie z Bułgarii, a Hongkong wraz z Chinami odpowiada za gros nielegalnych płyt CD i DVD oraz np. elektronicznych papierosów i płynnych wkładów do nich.