SEC: 5 lat zakazu działalności dla finansowego magnata

Amerykański miliarder i menedżer funduszy hedgingowego Philip Falcone przez pięć lat nie będzie mógł prowadził działalności na rynkach finansowych. W ramach ugody zawartej z władzami regulacyjnymi zapłaci też 18 milionów dolarów kary.

Publikacja: 20.08.2013 19:00

Philip Falcone

Philip Falcone

Foto: Bloomberg

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (Securities and Exchange Commission – SEC) najwyraźniej postanowiła zabrać się za fundusze hedgingowe, najmniej regulowany sektor rynku finansowego.

Według SEC zarówno Falcone jak i jego fundusz hedgingowy Harbinger Capital prowadzili działaność ze szkodą dla inwestorów. „Z całą pewnością naruszyli federalne prawo o obrotach papierami wartościowymi" – uważa Andrew Ceresney dyrektor oddziału SEC zajmującego się ściganiem przestępstw inwestycyjnych. Z dokumentów wynika m.in., że Falcone wykorzystał 113 milionów dolarów z funduszu Harbinger aby uregulować własne podatki. Miał też po cichu faworyzować jednych inwestorów kosztem innych. SEC zarzuciła mu także manipulowanie obligacjami jednej z kanadyjskich spółek, co doprowadziło do podwojenia ich ceny.

Ugoda zawarta z SEC świadczy o zmianie polityki amerykańskich regulatorów. Wymaga bowiem od Falcone i kierowanego przezeń funduszu hedgingowego Harbinger Capital Partners przyznania się do naruszenia przepisów. W minionych latach powszechną praktyką było zawieranie porozumienia, w ramach którego strona ukarana i płacąca grzywny nie musiała formalnie uznawać swojej winy. Nowa prezes SEC Mary Jo White wyraźnie jednak daje do zrozumienia, że te czasy się skończyły.

Według oświadczenia SEC, w ramach ugody Falcone będzie miał prawo „asystowania przy likwidacji swoich funduszy hedgingowych pod nadzorem niezależnego obserwatora".

Falcone jest postacią świetnie znaną na Wall Street. Dał się poznać nie tylko z ryzykownych decyzji finansowych, ale także z wystawnego trybu życia. Falcone z dużymi sukcesami grał na papierach dłużnych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi wysokiego ryzyka w latach poprzedzających kryzys finansowych (w 2007 roku zarobił na nich osobiście 1,7 miliarda dolarów). Nie wszystkie jednak jego decyzje były trafione. Na przykład w ostatnich latach zainwestował miliardy dolarów w projekt telekomunikacyjny LightSquared, który w ubiegłym roku ogłosił bankructwo. Teraz wydał oświadczenie, w którym wyraził zadowolenie ze sposobu rozwiązania sporu z SEC. Ugodę musi SEC-Falcone jeszcze zatwierdzić sąd federalny.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

SEC
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego