Barclays Capital nieznacznie podwyższył prognozę dla eurostrefy

Bank Barclays Capital nieznacznie podwyższył o 0,1 pkt proc. prognozę PKB dla eurostrefy za 2013 r. do -0,3 proc. rdr z -0,4 proc. rdr. Za 2014 r. utrzymał ją bez zmian na poziomie 1,3 proc. rdr. W II kw. br. PKB eurolandu przyrósł o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym.

Publikacja: 23.09.2013 18:56

PAP

"Wprawdzie Siedemnastka wychodząc z recesji w II kw. br. wykazała pewne oznaki odzyskiwania równowagi, ale ożywienie będzie stopniowe. Głównym powodem przytłumionej perspektywy jest brak oczywistego motoru wzrostu" - zaznaczył bank w komentarzu (Outlook: Euro Area).

"Innymi przeszkodami szybszego ożywienia jest segmentacja rynku, trudnodostępny kredyt i proces oddłużania w zadłużonych państwach śródziemnomorskich i Irlandii. Czynniki te, choć ustępują powodują, że gospodarka będzie się rozkręcać powoli" - tłumaczy bank.

Za źródła ryzyka dla swej prognozy, bank uznaje postępujące oddłużenie sektora bankowego i zjawiska globalne. Dodatkowo bank nie wyklucza przejściowego wzrostu napięcia w Grecji i Portugalii, których finanse będą w najbliższym czasie pod lupą.

Barclays Capital spodziewa się "intensywnych", jak je nazywa negocjacji Trojki z rządem Portugalii, który wystąpił o poluzowanie uzgodnionych wskaźników, w czasie, gdy nowe podejście MFW akcentuje ścisłe podejście do programu ratunkowego.

"Portugalia w najbliższych miesiącach ściągnie na siebie uwagę rynków zwłaszcza, że nowy program pomocy okaże się konieczny, a zapewnienie krajowi możliwości spłaty długu w dłuższym okresie wymagać będzie umorzenia części zobowiązań" - napisali analitycy.

"W Grecji przegląd realizacji programu pomocowego skoncentruje się na reformach strukturalnych i konieczności wprowadzenia w życie wszystkich postanowień określonych w liście intencyjnym. Wprawdzie obecny program ratunkowy wymagać będzie dalszych 11 mld euro do 2016 r., jest coraz bardziej jasne, że sprowadzenie długu do 110 proc. PKB w 2022 r. wymagać będzie dalszego oddłużenia" - dodali.

Barclays Capital obniżył też prognozy dla niektórych rynków wschodzących m. in. Rosji, Turcji i RPA, ale utrzymał je dla Europy Centralnej i Wschodniej oczekując stopniowej poprawy, z wyjątkiem Węgier, którym podniósł prognozę za 2014 r. do 2 proc. Dla Polski za lata 2013-14 bank przewiduje 0,9 proc. rdr oraz 2,9 proc. rdr.

Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego