Bankowość prywatna dzisiaj to nie tylko negocjowane lokaty bankowe czy produkty inwestycyjne umożliwiające lokowanie kapitału na zagranicznych rynkach. To już kompleksowa usługa zarządzania majątkiem prywatnym i firmowym zamożnych klientów, którzy w 70 proc. są też przedsiębiorcami. Na rynku w ramach private bankingu pojawiają się już pierwsze usługi z zakresu doradztwa prawnopodatkowego, które świadczy współpracująca z bankiem kancelaria prawna. Pierwszy na rynku z taką ofertą wystartował Noble Bank, który w ramach Wealth Guard klientom private bankingu proponuje dostęp do usług doradczych świadczonych przez kancelarię prawną Domański Zakrzewski Palinka.
Plany z wyprzedzeniem
– Jako bank nie możemy świadczyć usług prawnych czy doradztwa podatkowego. Jednocześnie ważne było dla nas utrzymanie standardu, w którym klient nie musi sam koordynować kontaktów z wieloma różnymi doradcami. Stąd decyzja o partnerstwie – podkreśla Adam Nożykowski, dyrektor regionalny Noble Banku.
Klienci tego banku mogą liczyć na pomoc kancelarii z zakresu planowania podatkowego, sukcesji, porządkowania struktury firmy, a nawet ochrony prywatności. Te usługi sprowadzają się do wspólnego mianownika, jakim jest zabezpieczenie majątku, a później przekazanie go następnemu pokoleniu.
– Zadaniem private bankiera jest wsparcie klienta nie tylko w zarządzaniu majątkiem prywatnym, ale również firmowym – wskazanie pól ryzyka, szans na dodatkowy zysk czy możliwych optymalizacji. W naturalny sposób dotykamy tu kwestii prawnych działania spółek – bezpieczeństwo finansowe firmy zależy przecież także od właściwej konstrukcji jej struktury czy zabezpieczenia umów z partnerami biznesowymi, a bezpieczeństwo całego majątku klienta – od minimalizacji czynników ryzyka związanych z prowadzeniem firmy – mówi Aleh Douhi, private bankier z łódzkiego oddziału Noble Banku.
W tym miejscu pojawia się szereg wyzwań, na które odpowiedzą usługi prawnopodatkowe świadczone w ramach Wealth Guard. Ten pakiet usług został stworzony przede wszystkim z myślą o osobach zamożnych, które z reguły są też przedsiębiorcami. Dlatego wiele rozwiązań oferowanych w ramach Wealth Guard dotyczy spraw firmowych. Jedną z takich usług, która zyskuje w środowisku biznesowym na znaczeniu, jest planowanie sukcesji. Dopiero teraz przedsiębiorcy zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli chcą, aby ich firma po ich śmierci nadal funkcjonowała, to muszą znaleźć następcę, któremu przekażą jej stery. Zdaniem ekspertów przedsiębiorca powinien planować sukcesję z wyprzedzeniem, a swoje plany na wypadek śmierci – na bieżąco dostosowywać do zmieniającej się sytuacji biznesowej i rodzinnej.