Po 18 latach od wprowadzenia do obiegu banknotów, które dziś mamy w portfelach, Narodowy Bank Polski postanowił unowocześnić ich zabezpieczenia. Chodzi o ułatwienie wszystkim rozpoznawania ich autentyczności, ale także o polepszenie warunków ich obróbki maszynowej, np. w sorterach. Ma to przede wszystkim ułatwić odróżnienie znaku pieniężnego wyemitowanego przez bank centralny od fałszywki i utrudnić podrobienie banknotu.
Papier z Holandii
Zmiana zabezpieczeń banknotów to standardowa procedura, której banki centralne dokonują średnio co osiem–dziesięć lat. Niedawno nowy banknot o nominale 5 euro wprowadził do obiegu Europejski Bank Centralny. Nominał 100-dolarowy unowocześniają też Amerykanie. Takie działania banków centralnych wymusza postęp technologiczny; metody, jakie stosują oszuści, są coraz bardziej nowoczesne. Dlatego zadaniem banków centralnych jest wykorzystać najnowsze techniki zabezpieczeń w taki sposób, aby jak najlepiej chronić środki płatnicze przed zakusami fałszerzy. Dotyczy to banknotów i monet.
Historia zabezpieczeń banknotów zaczyna się wraz z powstaniem papierowych pieniędzy. W Polsce pierwsze pojawiły się w 1794 r., w roku powstania kościuszkowskiego. Decyzja o rozpoczęciu ich emisji była prozaiczna – polscy powstańcy musieli kupić uzbrojenie i żywność, a kruszec potrzebny do bicia monet coraz trudniej było zdobyć. Wtedy pojawił się pomysł, żeby pieniądze, które nazwano wtedy biletami skarbowymi, były produkowane z papieru. Wartość pierwszej emisji przewidziano na 60 mln zł, a potrzebnych do produkcji 200 ryz specjalnego papieru sprowadzono z Holandii.
Papier sam w sobie jest zabezpieczeniem, który czyni dany znak pieniężny wyjątkowym. Ale żeby był też trudny do podrobienia, potrzebne są dodatkowe specjalne oznaczenia. W okresie powstania kościuszkowskiego, podobnie jak i dziś, każdy banknot miał swój kolor i grafikę składającą się z figur geometrycznych. Receptura znaku chemicznego BS (skrót od bilety skarbowe), stworzona przez finansistę Jędrzeja Kapostasa, do dziś pozostaje tajemnicą. Na pierwszych pieniądzach widniały też odręczne podpisy komisarzy i pieczęć z symbolem emitenta.
Nadążyć za technologią
Nowoczesne zabezpieczenia, takie jak znak wodny, włókna zabezpieczające, a także podział banknotów na serie oraz numeracja pojawiły się już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i do obiegu weszła jednolita dla całego kraju waluta – marka polska.